| mmadonna a întrebat:

Unflaturile, cucuiele netratate din copilarie, mai pot face ceva? sper sa imi dati un raspuns bun, sunt pe frunte cucuiele sper sa scap de ele, a trecut mult timp (ani) exista operatie? orice raspuns ma poate ajuta dau mega fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ceea ce numesti tu "cucuie pe frunte" sunt tuberozitati (proeminente ) NORMALE ale osului frontal--- sunt doua asemenea tuberozitati/proeminente pe fata externa a osului ---sunt notate cu cifra 2 in imaginea osului frontal de aici : http://www.oftalux.ro/......URCIN.pdf.

| EmaS a răspuns:

Cred ca se pot face operatii reparatorii, dar pana ajungi la un medic, poti sa iti lasi breton.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Din pacate definitiv n-o sa poti scapa de ele.:( Si eu am. Ce sa zic daca-am fost "ingeras " pe vremuri:)).
Totusi du-te la dermatolog, si vei vedea diferentele in timp.:)
Uite si cateva linkuri folositoare, ar trebui sa citesti :
http://sfaturi.eva.ro/frumusete/corp/cicatrici-31344.html
http://www.121.ro/......cat38.html
http://forum.romedic.ro/prod/cum_sa_scap_de_cicatrice_la_virsta_de_19_ani? _024750.html
http://www.vichyconsult.ro/old/intrebari/Altele
O zi buna:).

| ღAncaღ a răspuns:

big grin Pai eu de mica, aveam cam vreo 4-5 ani, nu stiu exact si am cazut de pe scarile cimitirului, atunci am lesinat pe loc, m-a dus mama repede la urgenta, dupa vreo 1 si ceva m-am trezit n-am simtit nimica, dar acum 1 an am simtit o durere la creierul mic, unde m-am lovit de pe scari; Am crezut ca nu mai este vreo problema in legatura cu asta dar atunci m-a durut cateva zile la rand, din cauza dureri nu am putut merge la pian, nu am putut face temele, nu am putut manca, am stat in pat cu o cana de ceai in mana, si cu o durere groaznica, acelea au fost cele mai cumplite zile din viata mea. Nu prea stiu ti-e ce poti sa-ti spun in legatura cu cucuiele tale, dar cand nu te astepti poti aparea "neintelegeri" sa spun asa; Pai depinde, te doare? simti ceva? daca nu trateazati-le cu crema de galbenele, se gaseste in farmacii, se numeste crema oana! Daca consideri tu ca este mai grav de atata, poti sa mergi si la un medic sa te consulte! El iti va explica cu totul mai bine! Succes si multa bafta. Sper sa te faci bine, stiu prin ce treci, asa cum am trecut si eu! Cu siguranta te inteleg big grin happy kiss Pawave