| McRyan a întrebat:

Urgent va cer un sfat am 2 porcuori de guineea de ceva timp si astazi s-au luat la cearta rau de tot si am intervenit gresit punand mana sa ii despart nestiind ca trebuia sa arunc o paturica peste ei sa se faca intuneric sa nu mai vada mai exact si sa se calmeze si cand am pus mana unu dintre ei m-a muscat foarte rau a ramass 2-3 secunde cu dintele infipt in mana mea mai exact in palma dupa care a cazut si mi-a tasnit sangele, foarte tare am bagat mana in apa rece repede am apasat tare pe rana sa se opreasca sangerarea cu un servetzel ca n-am gasit altceva la indemana in spaima aceea si tot nu se oprea sangerarea am dat cu betadina am bandajat mana am schimat bandajul peste 20 min si am dat iar cu betadina dar curge tot foarte tare sangele am repetat asta de vreo 3-4 ori si acum sunt bandajat dar am mana cam amortita.Ce intrebare as avea este daca muscatura lor necesita antitetanos si ce as putea face ca sa ma vindec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
constulta un neurolog, hematolog, dermatolog si un medic care se ocupa de boli infectioase consuma apa ca sa iti revii din deshidratare.
O zi buna.