Abh
| Abh a întrebat:

V-ati facut careva un test de inteligenta ca sa vedeti ce IQ aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

L-am facut, dar nu cred in rezultatul lui whistling.
IQ-ul este relativ.Sunt teste care nu-ti testeaza capacitatile emotionale, nivelul sociabilitati, care de multe ori sunt mai importante decat asezarea logica a unor figurine.
Inteligenta emotionala, abstractá, sunt parti integrante ale IQ-ului care nu se regasesc in majoritatea testelor.

43 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, mai multe, cu rezultate destul de asemanatoare, undeva intre 155 si 164.

| Teardrop a răspuns (pentru Brigaela):

Realizezi că Einstein avea 140 nu? Dacă ai un IQ atât de mare, cum de nu eşti în vreun laborator, căutând metoda de vndecare a cancerului sau elaborând o nouă teorie a relativităţii?
Unde ţi-ai făcut testele alea? Pe net?

| Brigaela a răspuns (pentru Teardrop):

Realizezi ca Sharon Stone are peste 180? Sau nu intelegi deloc cum functioneaza asta? Nu, nu am facut testul pe internet, ci intr-o clinica de psihiatrie. Avea 360 de intrebari si a durat cateva ore bune. Sunt intr-un laborator si cercetez inclusiv diverse mecanisme ale cancerului.

| CodrutEnergy a răspuns (pentru Brigaela):

Nu era vorba despre 180, ci de valori intre 148-154, dar ulterior aceste rezultate au fost infirmate, la fel ca si apartenenta ei la Mensa.

| Brigaela a răspuns (pentru CodrutEnergy):

Inseamna ca am ramas eu in urma cu informatiile. Incercam sa demonstrez ca genialitatea nu are neaparat legatura cu IQ-ul.
Oricum, demonstratia nu era necesara, de vreme ce eu chiar lucrez intr-un laborator de ultima ora si caut cauzele bolilor, inclusiv cancerul. Bine, o sa fiu intrebata acum: daca faci cercetare de ultima ora, ce mai cauti pe internet, nu ar trebui sa cercetezi 23 de ore din 24? Asa ca pana la urma cred ca explicatiile sunt inutile, dar incerc si eu. Si ca sa raspund in avans: medicii si cercetatorii au si ei o viata a lor, se relaxeaza, asculta muzica folosesc siteurile de socializare, mananca, dorm si chiar urineaza. Sunt oameni ca toti oamenii si isi ocupa timpul liber cu diverse activitati, inclusiv virtuale.

| Teardrop a răspuns (pentru Brigaela):

Scuze. Nu păreai.
Sharon Stone nu e singura actriţă cu IQ mare. Mai sunt (Arnold Schwarzenegger, Nicole Kidman, de exemplu). Să ai o inteligenţă peste limită şi să nu o utilizezi în folosul umanităţii mi se pare imoral.

Abh
| Abh explică:

E vorba de sanatate mintala, nu ati mai auzit? Sanatatea psihica nu face parte din sanatatea noastra in general?

| Bacemi a răspuns:

Un pic mai mult decat mediu.

| Bacemi a răspuns:

Uitati un test de inteligenta pe care l-am facut acum.

http://cariera.ele.ro/Coeficientul-de-inteligenta_--c15.html

Rezultatul la mine a fost : Ai obtinut un total de: 14 puncte.

CI foarte inalta

Lumea e la picioarele tale. Vezi insa ca inteligenta nu este intotdeauna suficienta.

| zorialbi a răspuns:

Sunt teste diferite, pentru inteligenta nativa (cele cu figuri geometrice) si pentru inteligenta dobandita. Nu mai stiu punctajul exact, dar ne-a facut in clasa a 8-a (deci acum 9 ani:) o doamna psiholog si mi-a iesit inteligenta nativa la nivel mediu si cea dobandita destul de mare.

Am facut acum si testul de pe http://cariera.ele.ro/Coeficientul-de-inteligenta_--c15.html si am obtinut 15 puncte.

| Flav a răspuns:

Nu si nici nu-mi fac. Nu vreau sa devin emo.

nony
| nony a răspuns:

Parinte, ia-te de mana cu Oanamaria si mai rezolvati inc-o data testul ala rolling on the floor
Sau era de copiii sub 5 anisori :X

nony
| nony a răspuns:

Esti un mic geniu, Parinte.Ptiuu drace.

| alexa a răspuns:

Da si eu mi.am facut
am unul chiar si in calculator...il fac cand mai trece timpul si mai cresc in a avea cunostinte

| User a răspuns:

Da. in jur de 95 mi-a iesitbig grin

| Parintele a răspuns:

Da...Am facut multe. Cel mai mic scor a fost 120 cel mai bun 145 dar depinde de test.

lory1995 95-100 este submedie!

| Parintele a răspuns:

Nony, uite chiar acum am venit de la un cabinet psihologic autorizat unde a facut un test de inteligenta ...si mi-a iesit un scor de 190 de puncte.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Da. şi mi'au cerut 3 euro ca să'mi zică rezultatul n'ar avea laughing ...pe lângă că's blondă şi mi-am făcut un test de inteligenţăbatting eyelashes mai îmi cer şi bani... când o să am cenţi o să'l fac din nou laughing

| MissD a răspuns:

NI s-a facut la scoala in clasa a 5a. si aveam 116p... si in a 10a ne'a mai facut odata si aveam in jur de 120.thinking

| TeoIonela a răspuns:

Da

| waXonwaXoff a răspuns:

Nu, nu mi-am făcut, are cineva un link cu teste de inteligenţă, şi pe urmă să-mi zică IQ-ul?

Online vă rog, nu glumesc!

Multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| Dianna_8523 a răspuns:

In primul rand happy tin minte ca odata m-ai atentionat pe mine ca am pus intrebarea la o categorie gresita happy Asta ce cauta la sanatate? happy in orice caz, da mi-am facut doar ca nu am avut rabdarea necesara pana la sfarsit sad

| oanamaria a răspuns:

Da.am obtinut 136.cred ca e binehappy. la 16 anibig grin

| oanamaria a răspuns:

L-am facut din nou si mi-a iesit 138 ...si nu am zis ca rezultatul e prea mare pentru mine, tinand cont ca e in concordanta cu ceea ce cred eu despre judecata mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Da, mi l-am facut din curiozitate. A fost ceva 95-100. Cica ar fi mediu, ceea ce ma si asteptam. Atata timp cat nu este sub limita... laughing
P. S. De ce e postata intrebarea la Sanatate? :S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mi-a iesit 75! Daca nu pot mai mult... ce sa fac?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abh! ai pus inntrebarea gresit
PSihologul scolii, care e si profa de psiho zis ca ceele de pe net nu sunt bune.Aici acest lucru se dovedeste prin faptul ca unora le'a iesit super mic! 75 si la altii cam prea mare 136.
Testele de inteligenta, denumite si IQ! se fac numai intr'un cabinet psihologic.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu, m-am mai linistit, bine ca alea dupa internet nu sunt bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinte pai tu si Einstein aveti 190...Cine are peste 150 este considerat geniu. 80-120 mediu si 120-150 peste mediu. Eu in timpul facultatii am scos cu greu 148, cred ca eram beatlaughing
Parinte, Dumnezeu nu te face destept!rolling on the floor Pai tu l-ai depasit pe Einstein ca el saracu' avea 180, daca imi aduc bine aminte. 190, cred ca la tine psihologul era beatrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abh, ce are psihicul cu inteligenta? Sa inteleg ca esti prost, dar, ai moralul ridicat? Sau ca esti destept, dar, iti lipseste " niste tigla de la mansarda"? Hm!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vreti un test de inteligenta bun, intrati pe www.iqtest.dk; este un test "culture fair", foarte asemanator celui care se administreaza pentru. intrarea in MENSA, bazat pe matrice progresive Raven.