| Ioana241 a întrebat:

Va rog ajutați-ma!

Mama mea vrea sa mearga la solar pentru ca "organismul ei sa faca vitamina D". Ea nu înțelege ca vitamina D pe parcursul iernii poate fi procurata din alimentație (peste, oua, lapte, cereale, etc) sau din suplimente alimentare si ca SOLARUL ESTE CANCER PE PAINE. Nu inteleg cum si ce sa ii mai spun ca solarul NU numai ca nu este benefic pentru organism ci si extraordinar de nociv. Eu nu vreau sa imi îngrop mama de cancer. Va rog, sunt disperata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este suficient dacă stă cu podul palmei la soare 10 minute/zi.

| SkyPilot a răspuns:

Cauta informatie pe net si arata-i mamei.

| cristimihailov a răspuns:

Buna, eu m-as uita dupa ideea ca pentru a obtine vitamina D trebuie sa te expui la soare. Problema este ca vitamina D se obtine din precursori (un tip de colesterol) care depozitat sub piele. Din ce stiam eu, dar trebuie citit, un anumit tip de radiatii uv (cred ca 280nm, dar nu sunt sigur) trec un pic prin atmosfera si sunt suficiente. Se recomanda expunerea la radiatia solara, dar na, iarna mai greu.

Oricum ar fi, eu as cauta niste articole pe net cum ca de la 1 ian 2015, in Australia sunt interzise solarele prin lege deoarece exista o legatura directa intre cancerul de piele si solar.

Dar nu cred ca mama ta va percuta... sad

Răspuns utilizator avertizat
| Cheraș_Diana_1998 a răspuns:

Daca e prima sedinta, nu se poate sa faca cancer..cauta cazuri in care oamenii s-au imbolnavit si arate-i. poate se sperie si se razgandeste! Bafta. smug