| EmylyaEmy a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Am o problema... De cateva zile sunt foarte ametita pot sa spun, nu ma simt prea bine. Azi s-a declansat totul : am diaree si dureri de burta, imi este rau, dar nu vomit, nu am pofta de mancare, cred ca am si febra chiar daca la termometru scria 36-37 si am dureri groaznice de spate(ceafa), si durere de cap. Am luat un nurofen si furazolidon...dar si-au facut efectul doar pentru un timp. Frig continuu, piciorele sunt, ca intotdeauna reci scutz.

Ce as putea face? Daca as manca un mar sau mi-as face un ceai credeti ca s-ar agrava diareea?

Multumesc mult de tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Evita fructele, cu exceptia bananelor. Mananca orez fiert, paine prajita si hidrateaza-te bine cu apa sau ceai de menta. Poti lua in continuare preparate antidiareice (furazolidon/ smecta). Incearca sa ajungi la medicul de familie pentru un consult.
http://www.i-medic.ro/primul-ajutor/primul-ajutor-cazul-diareei-acute

| Dismally a răspuns:

Mergi la doctor mai bine sa vezi despre ce este vorba, poate fi o toxinfectie alimentara sau altceva.

| Iяiηα a răspuns:

Incearca sa iei Smecta.Mie mi-a facut bine.Mananca biscuiti simpli, orez, multa paine.Nu bea apa si nu manca fructe, agraveaza! Bea un ceai, de menta daca se poate. Sper sa fii mai bine.

| OnlyWeTwo a răspuns:

Incearca sa nu mai bei apa de la chiuveta de la asta ai patit acest sintom sau ai baut apa de la fantana care nu tia acceptat-o corpu.Incearac sa bei 1-2 cani de ceai de menta si apoi ia 2-3 pastile de furalizadon nu una deoarace nu isi face efectul.Incearca sa iei cateva boabe de orez 10-15 boabe si stai intinsa in pat.Nu manca mere sau fructe agraveaza.Incearca 3-4 zile sa pei numai ceai de preferabil de capsuini sau de lamaie

| EmylyaEmy explică:

Multumesc tuturor! Va doresc multa sanatate si sper sa ma fac si eu bine! O vara placuta, pentru ca mai sunt vreo 2 saptamani din ea si un an minunat! Mersi! :*

| Cotoara_Ioan_1995 a răspuns:

Gripaaaaaa.si ai si calciu poate ai scadere de calciu