| Anutzushka a întrebat:

Va rog ajutati-ma am un canin un dinte care nu vrea sa iasa plang chiar si acum can scriu pentru ca manac mere degeaba am incercat sa-l scot cu ata degeaba ...il misc cate 3 ore pe zi cand ma uit la tv si parca e lagat cu. parca e lipit cu lipici cu superglue nu vrea sa iasa iar gingia mi se umfla pentru ca vrea sa iasa dintele nou m-am dus la dentist si eu sunt bolnava la inima si mi-a spus ca el nu poate face nimic si sa-l scot eu am incercat toate metodele cu marul cu ata... in zadar puteti sa ma ajutati plang de doua saptamana. chiar si acum cine ma ajuta cred ca nu stiu o sa-i apind o lumanare la biserica credeti-ma nu vreau sa imi iasa dintele pe deasuprasa sa arat ca un monstu ajutati-ma dau funda.va rog din toata inima!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Complicata treaba.Dar chiar nu se misca chiar deloc?
Asta este imposibil.Incearca sa-l misti mai mult si mai tare.Si totusi dintele cel nou trebuie sa aiba o gaura(sa zicem) si acolo el trebuie sa impinga mai mult ca sa iasa dintele cel vechi.
Poate dintele nou va putea iesi stramb, deci hai sa nu ne gandim la asta ca sa te sperii mai tare tu acum trebuie sa gandesti la prezent nu la viitor.
Mananca ceva tare(eu cand mi-am scos dintele am mancat mere foarte tari si covrigi tari) asa am reusit sa il scot.Cum am spus misca-l mai puternic.
Si mai du-te la dentist sa intrebi ce trebuie facut trebuie sa iti spuna.
Pa, pa!

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Va cadea singur, nu-l mai forta sa iasa.

| Artemisia a răspuns:

Eu te-as putea ajuta daca ti-as scoate eu dintele laughing
Am scos mai multi dinti la sora vecinei mele si mi i-am scos pe ai mei toti plus masele.
Acum asculta aici.Tu nu tragi destul de dintele ala furisit.Doamne, ce dinte nu se rupe, dupa cate metode de tortura i-ai aplicat?
Nu s-ar rupe, daca ar fi dinte de rechin/crocodil/cal/etc.
Dar e dinte de om.Tra si tu mai tare si iti iese garantat.
Eu am dintii mai puternici, pentru ca semen cu tata la dantura.
Cand eram mica, imi cadeau foarte greu, dar cadeau in cele din urma.
Roaga-o pe mama sa ti-l scoata sau pe tata, sau pe bunica sau whatever.
O sa iasa in cele din urma.

| FreeLife a răspuns:

Stiu ca doare dar poate are o radacina putin mai incapatanata... trebuie sa te incorzi sa-ti iei inima-n dinti big grin si sa-l tragi tare dintr-o data... continua sa-l misti
Bafta!

| bogz a răspuns:

Leaga-l cu o ata si cheama pe cineva sa-l smulga va fi rapid si fara durere, asa mi-am scos eu toti dintii.

| alexandra_6779 a răspuns:

Uite e cam complicat. sper ca poste te va incuraja putit raspunsul meu:eu acun 3 luni mi s-a miscat o masea.in nici un caz nu voiam sa o scot; sacada ia singura asta voiam.si am observat ca peste ea mai iese una.m-am panicat.am crezut ca va iesi peste cealalta si voi fi ca un monstru.nu a fost asadesi maseaua nu se misca bine pe mine ma panica faptaul ca credeam ca imi va iese cealalta pese calalta, si am luat o ata mi-am legato si am tras brusc asa de ea.desi nu am siptit absolut nimic.tie insa tias recomanda sa te tuci din nou la stomatolog si sa ii spui sa mai incerce sa o scoata.mie mi-a facut o extractie imediat.am inchis ochii si mi-a facut amestezia si doar a impins-o putun cu ceva si nici nu am siptit.deci cand mi-a scos-o am crezut ca de abia atunci va incepe sa ma doara.dar nu a fost asa.totul a fost perfect. uite nu vreau sa temint eu nu mi-am scos caninii ambii mi se misca da nu i-am scos.si oricum nu te panica! se umfla gingia find ca nu ai lasat dintele in pace.lasal in pace si ai sa vezi ca celalalt il va scoate afara, chiar daca este mai mic este mult mai puternic deoarece este dinte ca nu il vei mai scoate.credema si prietena mea a avut aceeas problema la o masea. sper ca tiam mai dat curaj!

| marmota_9996 a răspuns:

Du-te la dentist acolo iti va da cu o solutie si iti va face extractie.Nu vei simti nimic. Sper sa iti treaca

| dutzu04 a răspuns:

Fa o gaura intr-un mar, leaga dintele cu o ata si trece-o prin mar, apoi arunca marul cu forta.