| Elenaa9504 a întrebat:

Va rog ajutati-ma.De ceva timp am o problema foarte ciudata. Uneori, brusc, stand la calculator am o vedere foarte clara si indepartata.In'afara de faptul ca aud cateva voci in capul meu.Chiar si in acest moment am aceasta senzatie.Ma sperie foarte tare si as vrea sa stiu daca vi s-a mai intamplat sau este vreo boala.Am vorbit cu anumite persoane si mi s-a spus ca si ele au aceasta senzatie uneori.Este bine ca imi revin, dar dupa o perioada apare iar. Ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cu chestia cu vocile nu este de glumit.Asta indica o problema de psihiatrie. Spune parintilor (daca esti minora) si mergi la doctor!

| Dannyjj a răspuns:

Ai mare grija cu stresul, nervii, oboseala, fi atent cu ora de culcare, cu alimentatia, mai tine si tu niste pauze de relaxare, este de recomandat sa treci pe la medicul de familie pana nu este prea tarziu, vedera si vocile pot sa fie numa simptome pentru inceput (ar mai putea sa apara si alte simptome si mai serioase) nu vreau sa te sperii dar simptomele astea se pot agrava si cand e prea tarziu nu se prea poate face nimic, fa bine si du-te la medicu de familie!

| andre999 a răspuns:

Ce spui tu este foarte grav, problema cu ochii si cu vocile sunt semne ale unor boli grave fie ele de natura psihica schizofrenia fie de natura pur biologica o tumoare pe unul din lobi ex lobul occipital.
Du-te de urgenta la medic ca sa te supana mai multor teste. Sanatate.

| thealchemist a răspuns:

Din punct de vedere medical, strict medical, e semn de schizofrenie. din punctul meu de vedere, spiritual vorbind, este un semn de prezenta a demonilor. oricum o iei, e foarte rau. sfatul meu e sa te duci la psihiatru, foarte urgent, mai important de orice alta prioritate pe care o ai, si in acelasi timp sa iti faci timp pentru biserica. nu neaparat slujbe, ci intilniri cu calugari mai faimosi sau mai putin celebri, daca vrei sa iei opinia publica drept standard, in ceea ce priveste curatarea de "duhurile rele" (habar n-am cum se numeste in romana mai bine de atit, ca sa nu mai spun pentru paradigma crestin ortodoxa). dar asta e ideea, trebuie sa ataci problema pe amindoua fronturile, serios vorbind, dupa ce spui tu suna foarte, dar foarte, foarte rau.

| Poinsettia a răspuns:

Vorbeste cu un medic, neaparat.
Ce iti spun vocile?

| Liviu a răspuns:

Mi se intampla si mie uneori foarte rar faza cu vederea'
Insa cu vocile? ascult rap non stop cand stau la pchappy
tot ce aud e muzica pe care o iubesc la nebunie :X
Fiecare avem un lucru in care trebuie sa ne refugiem...
Al meu e rapul. romanesc day dreaming

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Buna, du-te la un medic... asta cred ca seamana cu chestia aia cand nu-ti mai iese ceva din cap straight face nu mi s-a intamplat ce zici tu, dar pare grav happy scuze...
vb cu parintii tai, o fi asta ceva psihic happy nu-ti doresc asta happy
acum, doctorul te poate ajuta
succes

| rain a răspuns:

Mergi la medicul de familie ca sa-ti faca o trimitere la un medic psihiatru, pentru o evaluare amanuntita.

| cheloo74 a răspuns:

Si eu aud voci cand stau la calculator si am castile in urechi. Oare o fi grav?

| คเค๓เк a răspuns:

Tu chiar auzi voci?
Sau ti se pare ca auzi?
esti sigura ca auzi?:O
Pay sfatu`l meu e sa mai stai si uh in aer liber linistita presupun ca esti foarte disperata in leg. ca ai putea avea o boala sau ceva de genu nu mai fi asa! ca poate nu ai patit nimic happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai stat prea mult la calculator
Tot ce trebuie sa faci este:
1.Nu mai sta mult la calulator maxim 2 ore
2.De la multa muzica s-ar putea sa auzi o gramada de voci.
3.Incearca sa nu te speri de acele voci.big grin

| Oxandero a răspuns:

Salut! Pai nu mai sta la calculator ca s-ar putea sa vezi vocile, nu numai sa le auzi. Asa, din curiozitate... ce spun "vocile"?

| Elenaa9504 explică:

Nu spun nimic.Ca si cum mi-ar sopti cineva in ureche si nu as intelege, sau cand tastez, se aud mai puternic bataile tastaturii decat inainte.Parca se aud doar ele si acele voci iar imaginea din fata mea este exagerat de clara si exagerat de indepartata decat cea normala.Asta se intampla pe moment, 15 minute maxim, dupa care imi revin. dar dupa o perioada incepe iar.