| mardeamor a întrebat:

Va rog îmi puteti spune un antiinflamator bun pentru dureri in gât? dureri insuportabile ☹️ Am luat de toate dar antiinflamator nu si as vrea sa iau...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Rade un cartof mare pe razatoare si pune-l pe o batista mare (din cele barbatesti) sau o carpa subtire de bumbac, pe o portiune de 10-15cm doar, rulezi batista cu cartofii si acolo unde s-au strans cartofii rasi, pune spirt medicinal peste ei, apoi leagati-o pe gat, cu partea cu cartofii in dreptul amigdalelor. Culca-te asa, pana dimineata durerea de gat va disparea.

Cat priveste antiinflamatoarele, nu-si fac efectul daca sunt luate singure. In cazul tau, inflamatia este produsa de o infectie in gat, deci, trebuie tratata infectia si inflamatia dispare.
Nu tratezi un efect pentru ca nu ajuta la nimic, trebuie sa tratezi cauza care provoaca inflamatia ca sa te vindeci.
Prisnitele pe gat cu cartof ras si spirt medicinal sunt rapide si usor de suportat, cartoful intrand direct in piele si reducand infectia si inflamatia.

| ywar a răspuns:

Ceai de ghimbir

| radummm a răspuns:

Probabil ai puroi la amigdale, antibiotic ar fi ceea ce ar trebui sa iei, consulta un farmacist sau medic