Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti....deci,iau anticonceptionale de 7 ani si nu am mai avut menstruatie de un an si 8 luni in urma cu 3 saptamani mi-a venit ciclu si de atunci nu mi se mai opreste, prima saptamana sangeram abundent iar dupa cate o zi venea cate putin maro iar o zi imi venea tare si tot asa...va rog sa ma ajutati cine stie ce este daca are vreo legatura cu menopauza am 41 de ani si as vrea sa stiu daca nu cumva am ceva mai grav.o sa merg si la medic.mltumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Karolina032014 a răspuns:

Cel mai bine cred ca ar fi sa mergi sa te consulte un medic, nu cred ca este OK ceea ce se intampla cu tine. sad din pacate. nu vreau sa te speriu, dar un medic iti poate da sfaturi mult mai bune. si, incearca sa rupi "tratamentul" cu anticonceptionalele. nu sunt sanatoase. happy

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce legătură să aibă cu menopauza care se instalează după 50 de ani?
Ești o urgență, mergi la spital cât mai repede, poate indica o boală extrem de gravă!
Pa, pa.

| express11 a răspuns:

Tant,i du-te la medic.pe aici nu sunt medici ginecologi.

| peperonies a răspuns:

Anticonceptionalele sunt. hormoni. cand iei atata timp neintrerupt hormoni corpul incepe sa nu mai produca anumiti hormoni si... se strica.

| GeorgyGirl a răspuns:

Multumesc pentru sfaturi asa o sa fac

| GeorgyGirl a răspuns:

Nesimtitiul naibii nu stiu dc mai exista oameni ca tine, tu ar trebui sa arzi in iad! sa nu ai parte de noroc si sanatate! cum indraznesti sa intri aici si sa faci bajocura la asa subiect? sa iti fie rusine nenorocitule! nici macar nu era vorba de mine ci de cineva din familie.needucatule se vede ce parinti ai avut prost, animalule...cine te-a pus sa te bagi in seama aici

| GeorgyGirl a răspuns:

Auzi mai sau tu ce esti in primul rand nu te-a obligat nimeni sa raspunzi nu ti-am cerut personal parerea tie si daca vrei sa stii a fost la medic si nu e insarcinata nu are nici cancer si nici nu te mai intereseaza pe tine din momentul acesta da? vezi-ti de treaba ta! si nu imi mai scrie ca nici nu ma intereseaza ce mai ai de spus!

| bybyu a răspuns:

In loc sa pui intrebari pe site-uri mai bine te-ai duce la un medic!

| BPAndrei a răspuns:

Precum au spus cei de mai jos, numai un medic iti poate spunde ce se intampla cu tine. nu trebuie sa te panichezi, nu a murit nimeni de la trecerea la menopauza. dar sincer, la 41 de ani esti cam tanara pentru asa ceva. mergi urgent la doctor, orice ar fi, daca aflii din timp se rezolva repede.

| ADI86 a răspuns:

Buna Georgy! Raspunsul meu nu va solutiona problema ta, insa, din ceea ce stiu, pastilele sau substantele contraceptive nu se iau pe o perioada de 7 ani, ci maxim 1 an, dupa care se repeta consultarea de catre un medic specialist ginecolog. Probabil nu te-a interesat acest lucru, din moment ce ai continuat medicatia timp de 7 ani.
Consulta de urgenta un medic ginecolog. Acesta va putea sa iti spuna cauza problemei tale si eventualele efecte pe care aceasta problema le-ar putea avea. Iti doresc sa rezolvi cat mai repede aceasta problema si pe viitor sa analizezi mai bine acest tip de probleme.
P.S.: Nu este vorba de menopauza.
P.S.2: Succes!

| GeorgyGirl a răspuns (pentru ADI86):

Multumesc adi86!

| AlaMic1980 a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa lași 1 an si 8 luni sa nu îți vina ciclu fara sa consulți un ginecolog iar in al doilea rând avem net avem tehnologie dar in loc sa mergem la ginecolog odată pe an stam pe internet sa întrebam in stânga si in dreapta.Mergi la ginecolog