| djtm22640 a întrebat:

Va salut! Am nevoie de ajutor. Acum 1 luna, mergeam pe o roata cu bicicleta si aveam viteza moderata si am picat pe beton si cred am dat cu rotula de asfalt (cu genunchiul). Pe moment, m-a durut. Nu puteam merge (doar schiop), dar era durere moderata cand stateam intins. In cam 3 zile am scapat de acea durere si puteam merge normal, doar ca nu-mi puteam indoi piciorul in partea din spate. Nu stiu cum sa explic, spre exemplu pot sa il intind inainte, dar sa revina inapoi (in pozitie dreapta), la nivelul celuilalt picior nu pot. Piciorul accidentat e putin indoit si nu il pot tine la fel de drept fata de celalalt picior. Si acum 2 saptamani saream incet si mi-a puscat ceva la genunchi si tot asa a fost durere 3 zile si dupa mi-am revenit, dar nu il pot tine drept. Astazi cand m-am apucat de sala, antrenorul personal mi-a spus ca o sa aflam in timp daca ne incurca antrenamentele (genunchiul) si a spus ca in cel mai rau caz trebuie operat. Am nevoie sa-mi spuneti daca e posibil sa isi revina in timp sa il pot tine drept, fara sa ma operez. Astept un raspuns. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca se dovedeste ca meniscul este rupt, nu are ce sa-si revina si trebuie operatie de reconstructie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu inteleg ce mai astepti? Vrei sa ramai infirm?

| Vântulalb a răspuns:

Numai un ortoped, dupa niste radiografii iti poate spune.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu am avut problema cu piciorul drept: nu puteam sa-l indoi de tot, daca incercam sa-l indoi aproape de tot simteam ca e os pe os si o durere mare. Am fost la doctor si nu mi-a facut nimic, doar ca aici e vorba de tine, du-te la ortoped si vezi care e treaba. Daca tot la fel nu iti face nimic( slabe sanse), o sa treaca de la sine, si eu imi faceam filme ca trebuie operat sau nu o sa mai pot sa il indoi niciodata, dar dupa 6 luni aproximativ e fresh.

| existential a răspuns:

Du-te la doctor, cere-i sa faci recuperare o vreme. Apoi revino la antrenamente.
Lasa ce zice antrenorul, ca pe ala il intereseaza sa-i platesti sedintele cat mai mult timp, ca doar din asta traieste. Crezi ca are habar de medicina? In cel mai rau caz trebuie operat si atunci o sa fii ca nou zice el? Nu. De operatie vorbesti atunci cand nu poti merge si eventual urli de durere. Nu atunci cand te incomodeaza ceva la antrenament.
In cel mai rau caz eviti sportul de performanta si el isi cauta alti clienti.