| Alex_Alex_1993_41ye a întrebat:

Va salut.
Am o problema destul de grava legată de dinti...
Am 18 ani si 2 dinti din fața sunt rupti destul de rau plus ca au si carii si 4 sau 5 masele efectiv nu le mai am, au rămas un fel de cioate, nu stiu cum sa ma exprim...si pe langa aceste probleme mai am ceva carii mai minore.
Problema asta s-a intamplat cam pe când aveam 13 ani,daca ma duceam atunci la dentist nu se ajungea aici,aveam asa o rusine si nu puteam sa ma duc, mi-am pierdut încrederea în mine, nu pot râde, nu pot cunoaște persoane noi din cauza dinților.Acum când m-am încurajat să mă duc la stomatolog nu am banisad
Imi puteti da niste sfaturi ce pot face?
In vara ma voi băga undeva sa lucru dar va dati seama ca ce salarii sunt in Romania nu prea imi pot face dantura...
Asa ca astept niste sfaturi ceva ce pot face in privința asta.
Orice sfat e bine venit, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| 44mon a răspuns:

Știu prin ce treci. Nu ai prea multe variante, singura opțiune cu adevărat reală e să mergi la un stomatolog și să faci câte puțin de două ori pe lună, de exemplu. Să ai în vedere să nu agraveze situația mai rău decât e: spălat dinți frecvent, consum redus zahăr fără fumat, etc.