| anonim_4396 a întrebat:

Vaccinul contra gripei porcine... Ce parere aveti despre el? Ar trebui sa fac daca mi se ofera ocazia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crizantema a răspuns:

De obicei cand auzi de vaccin te gandesti ca e ceva ce ar trebui sa te fereasca de boala respectiva, sa iti ofere un fel de adapost... Dar acest vaccin e o nebuloasa totala! Am prietene care dupa ce si-au facut vaccin impotriva gripei obisnuite, si-au distrus sistemul imunitar si sunt din raceala in boala si tot asa... Daca vaccinul obisnuit are astfel de reactii cine stie ce poate cauza cel impotriva gripei porcine.Eu m-am hotarat sa nu il fac, de porcina au murit cei care au avut si alte boli mai grave, din cate am auzit.Alegerea iti apatine oricum, faci ce crezi ca e mai bine pentru tine.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti dintr-un grup de risc, da, daca nu, cred ca nu e necesar.

Abh
| Abh a răspuns:

Scria cineva ca vaccinul contra gripei porcine afecteaza creierul. pentru dumnezeu! ce e cu voi oameni buni? atata lipsa de informare si ipocrizie nu am mai vazut! eu am facut vaccinul si ma simt foarte bine.

| AvalohAlyn a răspuns:

L-au facut multe oficilitati si eu as spune ca daca ni se ofera ocazia sa il facem...au murit oameni din cauza gripei porcine, nu trebuie sa ne jucam.

| SweetCandy a răspuns:

Eu nu l-am facut si nu regretbig grin

| User a răspuns:

Nu cred ca e bine sa-l faci.am auzit ca are nu stiu ce reactii adverse.acuma nu stiu, faci cum vrei. Eu unu nu-l fac.

| VladyCristian a răspuns:

La noi la scoala ni s-a propus sa alegem daca ni-l facem. Nu mi l-am facut din mai multe motive. Matusa mea m-a sfatuit sa nu-l fac ( ea lucreaza la spital ) iar inca un motiv ar fi ca nu e sigur. In plus, am auzit ca acest vaccin afecteaza creierul thinking happy Nu-l face

| Denisse_8813 a răspuns:

Eu una nu l-as face! Nu se stie prea multe despre el, nu se cunosc prea bine efectele adverse si nici macar eficacitatea lui! parerea mea este ca ar trebui mai intai sa-l mai testeze ei pana cand vor reusi sa dea detalii clare, nu pe pacienti!

| Sara a răspuns:

Eu nu l fac. Am gasit niste informatii pe un site din Franta care sincer m a determinat sa fac aceasta alegere.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Eu nu mi l`am facut.
Tu... faci ce vrei.

:]

| Chocolate a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci, e mai periculos ca boala, doctorul meu a spus ca mai bine faci gripa porcina si o tratezi decat sa faci vaccinul ala mortal, mie parintii imi interzic sa il fac.

| daminushh a răspuns:

Azi a venit si la noi in scoala cu vaccinul.si nu am l`am facut.ma simt ca un cobai pentru ei.

| Rallu_3508 a răspuns:

Eu sunt de parere sa nu il faci.Mai bine ai avea grija de sistemul tau imunitar. Daca acesta este puternic nu ai nevoie de vaccin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inteles ca nu e suficient testat...deci nu, nu ar trebui sa-l faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baiatul meu cel mare a facut vaccinul acum o saptamana, are o forma foarte usoara de astm si a fost recomandat de catre medic, intra in categoria de risc dar in cazul lui nu era o chestiune urgenta.Doctorita ne-a spus ca decizia este a noastra, asa ca am hotarat sa faca vaccinul, nu vreau sa-mi asum niste riscuri pe care nu le pot rezolva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai nou, cica gripa porcina nu e chiar un virus. E de fapt o gripa foarte puternica, si daca nu ai sistemul imunitar puternic si daca mai ai si probleme in organism, atunci esti afectat de aceasta gripa. adica intr-un fel, iti amplifica problemele interne. Asa am auzit de la o cunostinta care lucreaza la spital. Plus ca cei de acolo se fac bine, si sunt tratati si cu ceva... expirat straight face nici un medic de acolo nu a recomandat vaccinul, nici ei nu si-l fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine te interesezi ce contine vaccinul apoi te hotarasti daca il faci sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum o saptamana eu si sotul meu am facut vaccinul N-am avut nici-o reactie adversa. Nu dureri, nu ameteli, nu amortiri...NIMIC. Alaltaieri, l-a facut si baiatul meu cel mare care e ofiter la Alba Iulia. Multi colegi de-ai lui au fost mai reticenti si au refuzat Azi m-a sunat si fiul meu cel mic si m-a intrebat ce sa faca. Sa-l faca sau nu?! El e elev la o scoala de subofiteri din Ploiesti. Si colegii lui tot reticenti sint si multi nu vor sa-l faca. Doamne, ce sa-l sfatuiesc oare? Numai mama sa nu fii!

| zuzu_3087 a răspuns:

Am auzit ca e cancerigenbig grin