| buzeduulci a întrebat:

Vi se pare nepotrivit sa nu mananc seara deloc? Adica eu nu mai manc nimic dupa ora 3 de vreo 7saptamani ..mananc micul dejun la 9-10 si pranzul la 3. care consta din peste, legume, piept de pui sau oua fierte. Ma simt satula peste zi, uneori mananc un fruct cel mult dupa 3. Tatal meu zice ca mai mult fac foamea dar nu e asa.Am slabit 9kg. apropoD:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Dupa ora 3? Dar 3 e mijlocul zilei, e in plina zi! Are dreptate tatal tau.Si eu mananc destul de putin de o perioada si doare burta uneori si incerc sa mananc cate putin mereu, ai grija ca nu e de gluma, vrei sa ai dureri groaznice, Doamne Fereste, in viitor? Mananca la 2-3 ore cate ceva si gata.Bafta!

| Λndrei a răspuns:

Eu mănânc la 7, o gustare pe la ora 12, apoi la 15 și ultima la ora 19. Posibil o gustare între 15 și 17. Este un program bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Corect si sanatos e sa ai 3 mese pe zi
si 2 gustari intre ele

| AtateaConditii a răspuns:

E bine sa ai un program fix si daca mananci de exemplu la micul dejun mult poti sa sari peste pranz. Daca iti spun eu cat mananc te minunezi...

| buzeduulci explică (pentru AtateaConditii):

Eu aveam 65-67 de kg la 1.57 ..acum am 56. am slabit intr-o luna doar asa mancand mai mult fiert, slaate, nic cu zahar sau paine si da, am redus portiile. cat eram la facultate mancam ca vaca chiar si la 2-3-4 noaptea straight face

| DanaQ a răspuns (pentru buzeduulci):

Trebuie sa-ti urmez exemplul big grin, am de slabit si eu vreo 10kg. Am 60kg si nu-s prea inalta nici eu. Eu tind sa am o masa la maxim 4h, atunci observ ca imi este foame. Nu cred ca e bine sa nu ai o masa de seara pe termen lung, insa seara, daca iti este foame, sa mananci tot asa ca si pana acum, adica mai mult fierte sau salate, dar nu fructe dulci si fara paine/paste/zahar/prajeli, deci mancaruri grele, cu ulei si implicit multe calorii. Eu m-am ingrasat datorita cantitatii de mancare la o masa [adesea mananc pana ma satur, ceea ce nu e ok. Trebuie mancat pana dispare senzatia aceea de foame, nu pana plesnim. big grin Asta e! Iar cei plinuti, asa fac: se uita la masa! happy si bineinteles, trebuie exclus zaharul si produsele care il contin si redus mult paine/paste/orez... 1felie de paine pe zi maxim]. Felicitari pentru rezultat!winking

| DanaQ a răspuns (pentru buzeduulci):

Am uitat sa te intreb: miscare ai facut in tot acest timp in care ai slabit cele 9kg? daca da, in ce a constat? eu nici prea activa nu sunt, insa incerc macar sa fac cei 10.000 de pasi recomandati de medici zilnic. happy (din care reusesc jumatate happy... adica cca 1h de mers zilnic pe jos, in pas normal].

| buzeduulci explică (pentru DanaQ):

Fac miscare! zumba, fitness

| suffarstar a răspuns:

Pe timpul noptii organele isi incetinesc activitatea si tu faci bine ca nu le ingreunezi. Poate o cana de ceai cald de tei cu o ora inainte de culcare ca sa iti ofere un somn placut ar merge.

| Trandafirii a răspuns:

Pai, du-te la medic chiar daca nu e pericolos, vei lua un tratament si gata, important e sa mananci bine la pranz, in rest esti ok.

| doggy123 a răspuns:

Dupa parerea mea este bine ce faci... poti intreba orice nutritionist si o sa-ti spuna ca de la 18:00 incolo sa nu mai mananci nimic dar daca nu mai mananci de la 3 incolo...eu consider ca e si mai bine.

| JohnnyBi a răspuns (pentru doggy123):

Orice nutritionist zice protia aia? nu de alta, eu la cursul de nutritie sportiva la care am diploma de nutritionist nu am invatat asa porcarie

| Anonimsilver a răspuns:

Da,e bine sa slabesti dar nici chiar asa, ar trebui sa ai 3 mese pe zi si 2 gustari, micul dejun ar trebu sa fie pe la 7, 8, daca nu te trezesti atunci mananci cAND POTI SI PRANZUL AR TREBUI SA FIE la 12, 1 nu la 3 dar e adevarat ca si eu mananc pe la 3, cina ar trebui sa fie tot pe la 7, 8 dar seara, Funda? Please.

| stefan1998_5137 a răspuns:

Chiar si medici recomanda ca nu este bine sa manaci dupa ora 19:00 deci cred ca este foarte bine ca nu mai mananci seara.

| Dragos_Florin_1990 a răspuns:

Normal ca nu e normal happy
Cel mai normal (dar asta respectam tot mai putini) e sa mananci trei mese pe zi.

| Cristyna2000 a răspuns:

Normal ar fi sa nu sari peste mesele importante ale zilei, dar daca mananci atat de mult dupa-amiaza, inteleg. Incearca sa iti reprogramezi orarul biologic. Incearca sa mananci ceva usor dimineata sa vezi ce repede ti se face foame. Eu nu mamanc dimineata, dar in rest mamanc pe la 12 si seara la orice ora vreau, dar inainte de a ma culca, cam dupa 2 ore. Incearca macar 2 zile sa faci o schimbare. Ca daca mananci astfel...nu zic ca ar fi ceva rau, dar iti vei distruge corpul mai tarziu.