| NoName0x0 a întrebat:

Vi se pare o problema daca o persoana tresare foarte des pe parcursul unei nopti? Si daca da, ce imi recomandati? Voua vi sa intampla sau vi s.a intamplat? As vrea, daca se poate sa imi raspunda doar persoanele in cunostiinta de cauza si cat mai serios posibil la aceasta problema!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Constantinescu_Andrei_1989 a răspuns:

Mie unu nu mi s-a intamplat... nu te panica nu cred ca este ceva grav, dar iti recomand sa mergi sa vezi un doctor, ar fi bine sa mergi la medicul tau de familie sa ii spui ce ti se intampla si cu siguranta v-a sti el unde sa te indrume. Nu te agita nu cauta pe Google ca gasesti numai rahaturi scrise de toti tampitii. Vezi un doctor!

| NoName0x0 explică (pentru Constantinescu_Andrei_1989):

Nu e pentru mine si am cautat pe Google si m.au cam speriat raspunsurile

7 răspunsuri:
| ancaflorian a răspuns:

Salut, nu stiu cat de des ti se intampla tie, dar am si eu aceasta problema de cand ma stiu. Tresar fara niciun motiv, uneori ma trezesc brusc, speriata din cauza acestui lucru. E ca si cum pierd controlul asupra corpului meu care zvacneste asa, dintr-o data. Am avut aceasta problema toata viata. Sincer, eu cred ca este pe baza nervoasa. Desigur, poti sa mergi la doctor, eu pana acum nu am patit nimic si in absenta altor simptome nu cred ca e grav...Ti se intampla de mai multe ori pe noapte?

| NoName0x0 explică (pentru ancaflorian):

Buna! Nu mi se intampla mie. O data pe an sa zic ca mi s.a intamplat. I se intampla prietenului meu si sunt destul de agresive. I se intampla cam la cateva minute dupa ce a adormit. Si am observat ca daca ii fac masaj la frunte sau daca imi misc palma pe fata lui nu se mai intampla, insa, cand termin, mai trec cateva minute, iar incepe... Se intampla si in timpul noptii, in afara de trasariturile de la inceput. Din senin, pur si simplu. Si mai da cate o data si din maini cand tresare. Oricum abdomenul se ridica mult si brusc de la ele. E ciudat. Insa tu te trezesti, el nu. De obicei eu ma trezesc. Se poate sa fie si din cauza unor chestii din trecut peste care nu a trecut si subconstientul sau lucreaza mai intens noaptea?

| ancaflorian a răspuns (pentru NoName0x0):

Da, eu cred ca este din cauza unor lucruri care ne framanta, in subconstient. Mie mi se intampla de maxim 2-3 ori pe noapte. Poate o sa ti se para ciudata intrebarea, dar prietenul tau sforaie? S-ar putea sa sufere de apnee in somn si sa se manifeste asa din cauza lipsei de oxigen.

| NoName0x0 explică (pentru ancaflorian):

Nu prea sforaie. Adica i se intampla foarte rar, ca oricui. Si mie mi se mai intampla cand sunt racita sau obosita. Pot spune ca nu are probleme cu sforaitul.

| ancaflorian a răspuns (pentru NoName0x0):

Eu cred ca este un spasm muscular ce apare în starea hipnagogică (starea aceea dintre veghe si somn, de semiconstienta, deci mai ales perioada imediat dupa ce adormi). Se pare ca foarte multa lumea experimenteaza aceasta stare si este o contractie involuntara a muschilor, care uneori e atat de puternica, incat ne poate chiar trezi din somn. Poate fi insotita de senzatia de cadere, de usoare tulburari/halucinatii (din cauza starii de semiconstienta aparuta in urma trezirii bruste. Pentru linistea voastra, ati putea consulta un medic (eu as spune neurolog), dar eu zic ca nu poate fi ceva grav...

| NoName0x0 explică (pentru ancaflorian):

Pt ultimul raspuns imi pare rau ca nu ti.am dat tie fundita fiindca ai rasp putin cam tarziu... Mersii frumos oricum! :*