| anonim_4396 a întrebat:

Voi ați fi capabili a recunoaște un psihopat în mediul virtual?
Dar în mediul real?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

În unele cazuri aș putea să îmi fac o idee despre acest fapt. Însă unii sunt extrem de prefăcuți și e greu să ajungi să îi cunoști. Din fericire mi-aș da seama că e ceva în neregulă dacă ar fi să mă apropii de o asemenea persoană. Însă nimic nu e garantat. Prea multă încredere în propriile abilități poate aduce cele mai îngrijorătoare eșecuri.

13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

De aceea s-a inventat acest cuvânt, psihopat. Este imposibil de a reuși să îl găsești într-o mulțime de oameni.
Singurele semne ca un tipar comun ar fi solitudinea lor, foarte retrași. Dar, nu toți pot fi identificați după aceste semne, deoarece unii sunt căsătoriți, au familie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În mediul real, da.

| Mosotti a răspuns:

Nu ai cum sa recunosti un psihopat care nu are sentimente pentru ceilalti in online, o sa afli decat in fapt cum s-ar zice, nici in real nu ai cum sa afli.

Adica cand vezi relatiile lui cu altii, ca nu ii pasa de altii, de suferinta celorlalti, si asa mai departe.
Sau ca face rau fara sa simta nimic, regrete, etc.

Ei se comporta perfect normal, unii sunt destul de inteligenti, nu te prinzi.

| Frank51 a răspuns:

Sunt și unii care se pricep să ascundă, deci depinde despre cine vorbim.

| SilentRain a răspuns:

Nu

| Apokales a răspuns:

In virtual nu, ar fi nimereala. In realitate cred ca trebuie sa ai o anumita experienta in domeniu ca sa ii recunosti usor.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

În mediul virtual e mai greu, trebuie să fii foarte atent la ce poze pune și cum scrie, uneori poate dura câteva luni până te prinzi.
În mediul real e mai simplu. De exemplu, dacă un coleg pățește ceva rău (în clasa a II-a, de exemplu, i-a murit mama unui coleg) și el râde, zâmbește sau doar simte plăcere sau o stare generală de bine, e clar că-i psihopat. Sau poți vedea dacă simte plăcere în a prinde și ucide muște (aici mă regăsesc). Deci în mediul real e ușor, doar să știi ce să cauți.

| SingleForOne a răspuns:

Da, am observat lucruri mici o perioadă, și instinctual pot să-mi dau seama. Pot și să greșesc, totuși.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar macar stiti ce este un psihopat? Stiti diferena dintre un prihopat si sociopat sau alte "dereglari" similare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| CassiusAlexander a răspuns:

Probabil că nu.

| AlinMrs a răspuns:

Sunt caractere specifice ce pot incadra o persoana intr-o categorie de tulburari psihice. Si aceste tulburari pot fi influientate de factori externi: alcool, droguri, traume extreme erc
Sau interne, determinate de anumite afectiuni/tulburari cognitive. Nu cunosc in amanunt, doar parere persoanala.