| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce faceti pentru a va trezi odihniti si a avea energie pe tot parcursul zilei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
37 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu reusesc sa ma trezesc niciodata odihnita, probabil fiindca dor prea putin. Dar am energie din cauza ca fc lucruri care imi plac. Desigur ma ajuta si cafeaua, precum si ciocolata sau Coca Cola (nu recomand Coca Cola, dar pe mine ma ajuta mult cand sunt obosita). In general, nu imi las timpi morti, asa ca adrenalina imi da energie pe toata durata zilei

NOname
| NOname a răspuns:

Mănânc sănătos, dorm, fac sport...

| AFR81 a răspuns:

Beau ceai verde dimineata sau iau cateva linguri de miere.

| annakarenina a răspuns:

In primul rand, trebuie sa respecti un program de somn, sa dormi cel putin 8-9 ore. Este foarte important sa dormi intre orele 22:00 si 02:00. Unele studii au mai aratat ca un somn de 10-15 minute, si nu mai mult, la pranz poate fi benefic. Si alimentatia este importanta, sa fie sanatoasa, variata, sa ai un mic dejun consistent, sa incerci sa mananci anumite alimente in momentele potrivite ale zilei, spre exemplu, strugurii ajuta memoria, ii poti manca inainte sa inveti, si sa te hidratezi.

| Clorox a răspuns:

Dorm devreme!

| WaterDrop a răspuns:

-cu 4 - 6 ore inainte de somn se ia ultima masa pe ziua respectiva
-dormitul pe o suprafata cat mai dreapta ajuta somnul si corpul
-nu dormii mai mult de 7 ore pentru ca, cu cat dormi mai mult cu atat vei fi mai obosit, exceptii cand este nevoie
-palme cand te ia somnul pe parcursul zilei ca sa ti le adunci aminte cand nu te ia somnul noaptea
-fara cafea sau energizante

| L1feDRAIN a răspuns (pentru WaterDrop):

"-dormitul pe o suprafata cat mai dreapta ajuta somnul si corpul"
Ai vrut sa spui pe o suprafata moale sau pozitionata orizontal. cred, nu dreapta... Incearca tu sa dormi pe beton.

Fara comentarii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dam seara la buci.

| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Well, si eu dau, si nu ma ajuta

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii mai insistent.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

1. ai nevoie de o perna potrivita pentru zona gatului.
2. O pozitie corecta de somn
3. Sa te culci la o ora normala 21-22.
4. sa ai un somn mai lung de 7-8 ore ca creierul sa poata functiona corect.
5. Pentru energie dimineata mananca ceva care sa dureze si sa iti ofere energie multa.
6. Somnul sa fie linistit.
7. sa nu fie ceva care ar putea sa influenteze negativ somnul.
Ma pun sa dorm asa cum imi place mie iar a doua zi ma trezesc odihnit fara probleme. Parca as renaste in fiecare zilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cafea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei ma culc devreme si dezactivez orice obiect electric care ar putea sa faca galagie,poate nu sti/poate sti,dar atunci cand dormi,daca creierul tau este deranjat de sunete,nu se poate odihni complet si nu se odihneste total.
De asemenea,pentru un omn mai confortabil si mai odihnitor,se spune ca hainele deranjeaza corpul cat timp dormi,deci cu cat dormi mai dezbracat, cu atat mai relaxant, relaxant = odihnitor.
Cam asta-i tot, bea un pahar de lapte inainte de somn (sugerat cald), ajuta si ala pentru un somn bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fac yoga big grin

| UzOm a răspuns:

Consum fructe si legume. MULTE!

| florinflorescu a răspuns:

In primul rand perioada otima de somn este de 7ore jumatate, dar la barbati poate fi un pic mai mica, iar la femei un pic mai mare. Dar cel mai important somn este cel dintre orele 22:00-02:00, aceste ore sunt cele mai odihnitoare. De aceea dormim foarte profund, iar daca te duci pe la 3-4 la baie realizezi ca esti deja odihnit. Acest program trebuie respectat zi de zi chiar si in weekend, pentru ca somnul pierdut greu se recupereaza. Inainte de somn iti recomand sa aerisesti camera macar 20-30min, iar pe timul noptii sa ai usa deschisa la camera ca sa circule aerul, altfel te poti trezi cu dureri de cap, ameteala, obosit sau discomfort. In timp ce aerisesti camera ca sa fii linistit in timpul somnului poti sa citesti o cateva pagini dintr-o carte ca sa te relaxezi si sa adormi mai repede. Sau poti doar sa meditezi la ziua ce a trecut, ce ai realizat, ce lectii ai primit de la viata, unde ai gresit si unde te poti indrepta, dar sa te bucuri de toate aceste lucruri minunate din viata ta, sa fii pozitiv ca sa dormi linistit.

| anonim_4396 explică (pentru florinflorescu):

Buna!
Citisem undeva, ca exista o perioada de aproximativ trei ore propice(in timpul noptii) odihnei, insa difera de la individ la individ. Unii se odihnesc foarte bine intre orele 01.00-04.00 sau 23.00-02.00.Trebuie doar sa ne gasitm acea perioada.Repet,nu stiu nimic sigur, am citit.

| florinflorescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de unde ne luam informatiile, psigologii sustin ca intre 22-02. Adica incerc sa aduc argumente pe care le-am citit in carti de specialitate, apoi filtrate prin prisma mea si gandite de mine. Acum fiecare are dreptul la opinie si la informare.

Răspuns utilizator avertizat
| CinVasileeee a răspuns:

Ma pun sa dorm mai devreme si nu stau pe calculator sau pe telefon!

| BeautifulSunflower a răspuns:

Cand ma trezesc ma gandesc ce vreau sa realizez in ziua aceea, beau un suc de mere, si am energie sa imi indeplinesc telurile pe ziua aceea!

| MyNameIsJohnny a răspuns:

Odihnit = Te culci devreme, nu sta pana la 2 noaptea. Si dimineata, eu imi fac o limonada. Am sa-ti dau si reteta mea. Iti trebuie 500g apa rece, o lamaie, si o lingurita sau doua de miere, dupa preferinte. Amesteci, o lasi 2-3 min la frigider, si dupa poti sa bei delicatesawinking

| eelena1797 a răspuns:

Pur si simplu ma trezesc cu o stare de bine si gandesc pozitiv. O gandire pozitiva aduce odata cu ea beneficii. In plus mananc bine, micul dejun fiind cea mai importanta masa. Eventual mai beau si un 3in1

| albonifiras06 a răspuns:

Cam nimic. Pur si simplu asa mi-e firea.

| DragonLore a răspuns:

Dormi destul! si dimineata mananca un mar! te trezeste mai bine ca cafeaua!

| maaluuu a răspuns:

Daca dormi in jur de 7/8 ore pe noapte si atentie! iti folosesti energia pe parcursul zilei si totusi te trezesti obosit ai putea avea probleme de sanatate, altfel nu se explica. desigur, daca dormi mai mult de 7/8 ore pe zi poate fi o cauza a oboselii.

| Blogerblu a răspuns:

Beau lapte cald la 11 seara si ma trezesc la 7 dimineata si ma trezesc un pic somnoros da am energie maxima dupa 5 minute sau ma joc toata ziua si ma culc obosit fara energie.

| georgianastefi a răspuns:

Pentru a reusi sa te trezesti odihnit dimineata trebuie sa respecti ciclul de somn. Un ciclu de somn dureaza 90 de minute.
Probabil ai observat ca chiar daca te culci mai devreme dimineata te trezesti mai obosit si asta din cauza faptului ca te-ai trezit in mijlocul unui ciclu de somn.Cel mai bine este sa te trezesti la finalul unui ciclu de somn.
Dar cum sa faci asta? Exista diverse aplicatii pe care le poti instala sa te ajute cu aceasta problema. Tu trebuie sa scrii ora la care vrei sa dormi(sau la care vrei sa te trezesti), iar aplicatia iti va spune ora EXACTA la care trebuie sa te bagi in pat( sa te trezesti). Vei observa ca incepi sa fi tot mai odihnit dimineata si te vei putea trezi mult mai usor.O astfel de aplicatie in care eu am mare incredere se numeste "CALCULATOR SOMN"
De altfel dimineata cand te trezesti poti incepe sa faci cateva excercitii usoare care sa te puna pe picioare. Exista chiar si o aplicatie ( nu mai stiu cum se numeste), care atunci cand iti suna alarma nu se opreste pana nu faci destula miscare in casa.
Sper ca te-am ajutat

| Oslobanu_Florentin_2001 a răspuns:

Gandesti pozitiv, te ajuta extrem de mult

| Vesa_Denis_2001 a răspuns:

Eu de cand m-am uitat la acest video nu mai am probleme cu somnul:https://www.youtube.com/watch?v=JpBu_VhVC44

| Loredana45 a răspuns:

Ma pun la somn pe la 22:30 inainte ma asigur ca ma-mdus la baie. Apoi imi asez perna cat mai jos posibil chiar fara permna daca poti, ma invelesc cu un cersaf sa mu imi fie cald si nici frig! Dimineata beau o cana de apa rece, nu cafea su energizant! Pe parsursul zilei beau multa apa ceea ce ma face sa ma simt mai relaxata si mai energizata. Mananca cat de sanatos poti!

| Ralucanca a răspuns:

Consider ca un ritual de trezire personalizat e important. Fiecare si-l face in timp in functie de starea generala. Ritualul poate avea diverse elemente: exercitii de respiratie, savurarea cafelei, multa apa pentru a activa organele interne etc.