Întrebare recomandată | Kattth a întrebat:

Voi cum va dati seama cand v-a crescut dioptria si trebuie schimbati ochelarii? La miopie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai vezi sa citesti la distanta in principiu. Oricum e recomandat un control macar odata pe an si acolo sigur iti dai seama

Răspuns utilizator avertizat
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Când nu mai vezi bine cu ochelarii pe care ii ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general e de ajuns sa deschizi ochii.

| Cσcσ a răspuns:

Cred ca trebuie sa mergi la medic sa-ti spuna daca trebuie sau nu sa-ti schimbi dioptriile.

| kiri11 a răspuns:

Nu mai bine ceri sfaturi unui expert? Nu cred ca vei primi un raspuns concret aici.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Normal ca trebuie sa-i schimbi, pentru ca altfel, o sa vezi in ceata!

| Ana94 a răspuns:

Când nu mai văd nici cu ochelarii prea bine. Pe lângă asta, când îmi dau jos ochelarii şi văd şi mai în ceaţă la distanţă decât de obicei.

| վፀiፀፀ a răspuns:

Iti dai seama atunci cand incepi sa vezi in ceata si cu ochelarii actuali.

| theodorafemme2001 a răspuns:

Nu mai vezi cu ei. Funda?

| g00dmorning a răspuns:

Pai in general ochelarii trebuie schimbati odata la un an!

| bonjordoking a răspuns:

Pur si simplu incepi sa vezi incetosat chiar daca ai ochelarii. Atunci mergi la oftalmolg si vezi daca ai nevoie de dioptrii mai mari.

| Lulalulalu a răspuns:

Eu de obicei cand mi se pare ca nu se vede clar mai inchid un ochi si il las pe celalalt si invers.Asa mi-am dat seama ca am dioptrie la ochiul stang.Fa si tu asa din cand in cand.

| ionman a răspuns:

Te dor ochi, si lacrimezi ..primele semne.

| Happy9 a răspuns:

Simplu,iti faci un control de rutina(anual) si medicul oftalmolog iti fa prescrie alte lentile. sper sa te fi ajutat.

| nutellalover15 a răspuns:

Si eu port ochelari si mi s-a intamplat sa trebuiasca sa ii schimb deoarece a crescut dioptria. Vedeam neclar persoanele indepartate, imi simteam mereu ochii obositi si uneori ii aveam rosii, lacrimam foarte des si mai rar ma durea si capul (nu stiu daca se intampla aceleasi lucruri la toata lumea). Bine ar fi, atunci cand ai asemenea simptome sau unele de genul acesta, sa nu ii mai porti pana mergi la medic pentru ca iti pot agrava situatia.

| anniexd a răspuns:

Hei! Si eu port ochelarii, si de obicei daca nu vad bine cu ochelarii care ii am inseamna ca mi-a cresut. Asa imi dau eu seama. Sper ca te-am ajutat happy

| BAD98 a răspuns:

Eu sunt un miop.
Acum cateva zile am schimbat lentilele.
Ma dureau ochii si capul. Vedeam in ceata. Eram obosit.
Cel mai bine este sa-ti faci un control.