| Bianca_3121 a întrebat:

Vreau sa incep sa mananc sanatos. Cum ar trebui sa arate o zi perfect sanatoasa din punct de vedere al alimentatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Perfect sanatos nu vei reusi intr-o singura zi chiar daca locuiesti la casa, ai o gradina a ta in care sa stii cu ce tratezi alimentele! Este greu, dar nu imposibil! Incepe de la consumul de fructe si legume proaspete cultivate de tarani. Fa-ti painea in casa din faina integrala.Lactatele procura-le de la cineva care are vaca in gospodarie. Evita mezelurile de orice fel si mancarea fast-food.Consuma miere in locul zaharului sau zaharul brun.Nu folosi vegeta in mancare ci sarea alimentara fara e-uri si plante aromatice (pe care le poti creste in ghiveci) Sunt multe de facut, cateva indicatii le mai gasesti pe blogul meu:http://blogsanatate.blogspot.com/

2 răspunsuri:
| deeeeeebora a răspuns:

Felicitari!
iti recomand toate legumele fructele branzeturile apa multa(plata) carne slaba si paste(de toate cate un pic)
in special usturoiu, ceapa, uleiul de masline, ceaiul verde, suplimente de( Ca Mg Fe vitamina A, D, E)...beneficiul lor cauta-le pe google vei ramane surprinsa(usuroiul te va scoate din afectiunile virale)
apleaca-te si asupra sufletului ca sa ai o viata frumoasa! Iubeste, Iarta, Zambeste si Ajuta! si Cel de Sus te va rasplati!happy

| MeMyseIf a răspuns:

Vezi acest articol, eu deja de vreo 2 ani fac asa cum se spune acolo, cel putin am tottimpul grija de asta:http://www.proslim.ro/regim-alimentar.html