Întrebare recomandată | IonelaBianca a întrebat:

Vreau sa slabes si nu am cum! Metode eficiente intr-un timp scurt
?
Sincera sa fiu nu prea mananc mult, ce-i drept mananc DOAR fastfood-uri, un kebab sau o portie de cartofi pe zi si atat. Beau apa multa.

Ador sa merg mult, sa ma plimb, sa dansez insa am o limita deoarece am scolioza destul de grava si ma apuca dureri destul de severe. ( Ceea ce e amuzant deoarece este de recomandat sa slabesti ca sa nu pui mai multa presiune pe coloana dar totusi nu poti face sport big grin )

Am 66 kg la 1, 63m ( 21 de ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
104 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, ce alimentație ai este direct bombă nucleară!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Improvizezi mancare facuta de tine acasa torni ce se poate intro oala de apa putin marar, bulion si delikat si a iesit mancarea dupa ce sa fiert bine.

| Lola05 a răspuns (pentru mgtow):

Mă amuză răspunsul tău! laughing))
Totuși, ce descrii tu acolo se numește "a găti", nu "a improviza mâncare", și sunt atâtea site-uri de rețete fel de fel unde ți se arată pas cu pas cum să faci diverse feluri de mâncare, chiar dacă ești începător. tongue Nu e nevoie să răstorni frigiderul într-o oală cu apă pentru a face un borș, cu puțin efort și un pic de documentare poți face ceva chiar bun.

| mgtow a răspuns (pentru Lola05):

Nu-mi place sa gatesc, prefer sa combin tot intro oala si sa las la fiert, asa pas cu pas cred ca mor in aburii din bucatarie sau supa la plic chiar daca mor mai devreme laughing de la Euri

| MihaelaDart a răspuns:

Cel mai rau lucru pe care-l faci... mananic fast-food-uri, cu asta nu vei putea slabi niciodata.

Incearca sa iti gatesti acasa mancare sanatoasa, renunta la prajeli si painea alba (cea din seminte, neagra este mai buna), fructe, legume, lichide multe (nu cele carbogazoase) si in ultimul rand fa-ti un abonament la o sala de fitness pentru un pilates care are un instructor. Astfel vei putea sa slabesti usor si frumos. Daca slabesti rapid, te vei ingrasa la loc.

Scolioza mea e cu inclinare pe dreapta, nu este ff grava dar atat ca sa mai am dureri cand si cand, oarecum pilates m-a ajutat fff mult sa-mi recapat increderea in mine, sa devin mai deschis, alunga stresul, durerile de spate, reumatismul, te ajuta sa slabesti frumos. Cu ajutorul lui pilates am slabit intr-o luna 6 kg.

Bafta!

| BiuL a răspuns:

Oricâte teorii ar exista despre slăbire, până la urmă totul se reduce la ecuația simplă „calorii intrate vs calorii consumate".
Eu am 165 si 51 kg. Stii cand am mancat ultima data kebab? Probabil anul trecut. Mananc fast food (kfc, mc) doar o data pe luna.
Tu nu mamanci mult cantitativ dar ingerezi o multime de calorii, grasimi, sare tot ce e mai rau! Iar daca mananci doar o data pe zi metabolismul tau incetineste foarte mult si arde mai putine calorii.
Mananca de 3-5 ori pe zi, nu mamanca intre mese! Fast food ar fi bine deloc sau doar cand nu mai poti de pofta si daca azi mananci cartofi prajiti nu mai mananci kebap, trebuie sa ai masura in toate!
Nu mananca dulciuri, prajeli, grasimi, sosuri, fast food, sucuri, alcool, patiserie. Mananca multe legume, carne de pui, curcan, peste fiarta sau la gratar, fructe, oua fierte, paste integrale, paine neagra, lactate slabe, nuci, seminte, alune, supe, ciorbe de legume. Bea zilnic 2 litri de apa si eventual ceaiuri neindulcite.
E ok si doar sa te plimbi dar fa-o zilnic, in ritm alert si minim 30 minute. Cred ca ti-ar fi bun si inotul.

| Kaℓi a răspuns:

Inlocuieste mancarea de la fast-food cu mancare gatita. Mai ales pe baza de legume.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 8 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 8 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu o sa slabesti niciodata cu fast food. Daca tot vrei sa mananci cartofi, fa-o insa nu mai mult de 2-3 ori pe saptamana si sa fie fierti in coaja (maxim cu putin ulei de masline, fara sare dar poti folosi condimente). Iar carne, de peste, dar vezi sa nu fie peste gras. In rest multe legume si faimosul sport. Si renunta la paine, dulciuri, zahar, etc!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Gata! Paine cu apa de doua ori pe zi! Dar painea ingrasa, doar apa cu putina lamaie! Dar nu prea multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit la stiri despre cea care defila pe podiumurile lumii ca manechin? Si a fost gasita moarta in apartamentul ei? cred ca a murit de foame saraca.Cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce functioneaza pentru mine:
-sala de forte
-taie pe cat posibil consumul de dulcuri
-la fel cu mancarea prajita(contine O2 in exces parca care ajuta la depunerea de grasimi)
-bea apa inainte de mancarea(iti ofera senzatia aia de satietate, aici cerebelul in da aceea senzatie si nu stomacul)
-mananca de foame(nu de plictiseala sau din cauza stresului)
-incearca sa mananci treptat tot mai iute
-multe citrice, apa rece pe cat posibil
Astea pentru mine functioneaza, combinate cu efort fizic.
Sper sa te ajute happy, toate cele bune.

| TanteMarianne a răspuns:

Deci sa stabilim cateva lucruri. nu mai manca fastfood, in schimb mananca multe fructe si legume si peste. incearca sa eviti paine, carnea grasa!
mananca multe salate ( orice salate ) si du-te efectiv in parc sa alergi, trebuie sa alergi (cel mai bine ar fi sa alergi in jur de 5km in fiecare zi )
daca alergi in fiecare zi 5km si mananci multe salate si peste ( si bineinteles renunti la fast food si mancaruri grase )atunci o sa dai 6 kg intr-o luna cu siguranta jos!
p.s poti sa faci lejer pauze la cei 5km de alergat(alerfi 1km pauza, alergi inca un km pauza...)
si iti mai dau un truc : mananca mult dimineata ( bineinteles fructe si legume)! la pranz un pic, iar seara maxim 1mar si un ceai! mai este bine si sa mananci putin, dar des (adica pe la ora 13 mananci un castravete, la ora 14 mai mananci un iaurt si-o caisa la 15 manaci o mandarina si un suculet de lamaie )

| TanteMarianne a răspuns:

Daca vrei poti si sa bei mult suc de lamaie ( preparat acasa evident) si fara fast food si mancaruri grase... si mult sport mai ales alergat!
big grin

| Lola05 a răspuns:

Gătește acasă, gătește dietetic, fă-ți salate, mănâncă multe crudități.
Mănâncă puțin și des (5 mese mici pe zi), nu ronțăi nimic între mese, bea multă apă (un pahar mare pe stomacul gol dimineața te ajută să elimini toxine muuulte), ceaiuri calde, sucuri de fructe. Mâncatul des și câte puțin activează metabolismul. Dacă mănânci rar și te înfometezi, corpul intră într-o stare de alertă și încearcă să depoziteze tot ce se poate.
Fă un sport care nu îți solicită coloana (înot spre exemplu). Pentru coloană, dacă ești într-un oraș mare poți căuta un terapeut Bowen bun (te ajută foarte mult această terapie la orice problemă cu spatele sau de orice altă natură, dacă ai întrebări îți răspund cu plăcere). Fă mișcare, mergi mult pe jos, în pas alert, respiră profund, îmbunătățește-ți starea de spirit!
Gândește-te mereu că POȚI slăbi cu siguranță, și niciodată nu te lăsa descurajată de alte gânduri negative.
Iar prietenul merită un pic muștruluit, în loc să te susțină râde de tine?! Dacă acest lucru te deranjează discută sincer cu el și spune-i să nu se mai comporte așa, deoarece el ar trebui să fie primul care să îți îmbunătățească starea de spirit când ești descurajată și să te facă să te simți cea mai frumoasă femeie din lume, exact așa cum ești tu. Spune-i cât este de important pentru tine ca el să-ți fie alături și să te îmbărbăteze happy

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Daca ai probleme cu mancare spunem draga ce faci tu toata ziua de ai probleme si nu poti sa slabesti, poate daca stiu cauza ta te pot ajuta, ma refer ca nu vreau sa stiu dar spunem ce faci toata ziua, stai mult online?

| bmerry a răspuns:

Iti recomand sa vizitezi un nutritionist. Este incredibil de eficient, si nu primesti mari interdictii in ale mancarii. Atat ca inlocuiesti unele produse nesanatoase, cu altele sanatoase.

| Totenn a răspuns:

Iti cumperi iPhone 6 si nu o sa mai ai bani de mancare atunci o sa slabesti mult

| farfuriaverdex a răspuns:

Renunta la fast food, o masa fastfood este egala ca aport in calorii cu 3 mese normale/saatoase, pe langa faptul ca mancarea fast food are o tona de calorii nu este nici sanatoasa.
3 mese pe zi, fara paine, incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructe, un pic de miscare si multa apa.

| Dracoola a răspuns:

Esti ok, incearca totusi sa mananci de la fast food macar o data la doua zile, nu zilnic. Cartofii de la fastfood nu-s prea ok, mai bine ii faci acasa. Cata vreme faci miscare este bine. Nu inteleg atitudinea pritenului tau in schimb.

| IonelaBianca explică (pentru Dracoola):

Doar kebab mananc de la fastfood. Cartofii ii fac acasa. De obicei prefer legumele in locul carnii, ma face sa ma simt foarte prost cand aud lumea ca mananca orice si totusi sunt mai slabi sad eu daca incep sa mananc detoate pun pe mine si mai mult decat de obicei.

| Dracoola a răspuns:

Si nu comanda nimic cu maioneza, este foarte periculoasa.

| Dracoola a răspuns:

Daca ai o piata prin preasma ar fi mult mai bine, sunt atatia producatori romani care vand legume si fructe de calitate, uneori mult mai ieftine decat la supermarket.

| SteelShadow a răspuns:

Mult sport și alimentație sănătoasă și echilibrată!

| ashlee a răspuns:

Se poate cu siguranta slabi daca iti schimbi obiceiurile alimentare, si nu doar temporar, ci sa adopti un alt stil de viata, sanatos. (E greu si necesita multa disciplina si vointa (si chiar o anumita investitie financiara), dar nu e imposibil.)

In primul rand, fast food-ul de orice fel nu este sanatos. Puiul din fast food este crescut si hranit groaznic. La fel si celelalte animale: vacile, porcii, pestii de acvacultura hraniti non-bio, etc.

Hrana de la oras este tot mai nesanatoasa pentru a se acoperi cererea mare, dublata de posibilitatile financiare modeste ale oamenilor. Cum la oras trebuie sa cumperi toata hrana (nu produci nimic in propria gospodarie deoarece nu ai pamant), si de multe ori, oamenii au mai multe guri de hranit acasa, multa lume (atat in tara, cat si in strainatate) cumpara ieftin si prost.

Primul pas in a slabi incepe cu atentia la calitatea si cantitatea hranei pe care o consumi.

Iti recomand legume si fructe in stare cat mai naturala (in salate, fripte usor, gatite la abur), carne putina (ideal Bio sau de la tara), peste la gratar (cel de calitate, Bio sau pescuit este de obicei scump, dar merita sa consumi si e chiar foarte recomandat de medici).

Elimina sucurile si dulciurile din comert si, mai bine, prepara-ti acasa dulciuri simple si sucuri naturale de fructe.

Cand metabolismul este mai lent (asta se intampla mai des la grupa sanguina A2), atunci trebuie acordata atentie mare la natura si cantitatea alimentelor.

| Mediocre a răspuns:

Mananca mancare sanatoasa, nu fastfood! Incearca sa nu mananci seara...cand dormi nu `faci miscare` si atunci se pun grasimile.

| Jolenne a răspuns:

E mai greu să slăbeşti eficient într-un timp scurt. Slăbitul nu este o magie - necesită timp şi răbdare.
Contează foarte mult ce mănânci, pentru că degeaba faci foamea toată ziua dacă la sfârşitul zilei devorezi un kebab cu garnitură de cartofi prăjiţi...
Ar fi bine să te apuci de sală, iar dacă ai o condiţie medicală mai proastă, atunci încearcă să vorbeşti cu medicul tău şi să-l rogi să-ţi recomande ceva, pentru că de mişcare avem toţi nevoie (chiar şi cei bolnavi).
Încă ceva, ştiu că pofta este mare, dar nu spune nimeni să renunţi de tot la alimentele preferate... Încearcă doar să renunţi treptat, să mănânci mai rar... Te poţi apuca de un regim bazat pe legume, fructe, carne slabă şi proteine din ouă, lapte, brânză. Desigur, poţi avea "cheat day" o dată pe lună, maxim de două ori, când poţi să mănânci de dimineaţă până când te culci, tot ce-ţi doreşte sufletul.
Iar ca o notă de final, îţi urez succes... şi nu o face pentru cei din jur, ci pentru tine, pentru sănătatea ta!

| Maree1 a răspuns:

Numai manca de la FAST-FOOD si fa sport mult, alearga multwinking Nu lua pastilewinking
P.S: mie nu mi se pare ca esti grasa. daca vrei sa slabesti cred ca maxim 5-6 kg ar trebui.

| Denyisssa a răspuns:

Nu trebuie sa te abti de la mancarea care-ti place.Trebuie doar sa mananci temperat si,mereu sa fi odihnita.N-o sa-ti vina sa crezi cat de multe beneficii poate aduce somnul in slabit, cand dormi se ard caloriile sau ceva de genul, si nu trebuie sa mananci ce contine mult zahar, deojdie, faina etc...mananca multe ciorbe fara rantas si incearca de fiecare data cand mananci sa mananci cu paine neagra, ajuta putin, si cu salata, fa in fiecare zi cel putin 30 min. de miscare si bea multe ceaiuri fara zahar.Nu mai manca de la fast-food absolut nimic si nu fi stresata. Sper ca te-am ajutat si imi pare rau! :*

| eliancodrut a răspuns (pentru Denyisssa):

Ati pus vreunul de aici vreo metoda de slabire?
Eu am facut-o si din februarie am slabit 7 kg. Nu manac paine, cartofi, paste, orez si dulciuri. Mananc slanina, smantana grasa (asta ca exemplu), si moderat ciocolata amaruie. Fara sucuri din comert, fara zahar - indulcire cu zaharina, dar elmai bine cu miere. Am avut un regulament al dietei, dar nu-l mai am si nici nu l-am respectat. O cunostinta care l-a respectat a slabit 12 kg. in 6 luni. Atentie! Nu trebuie sa te infometezi! Eu am mancat pe saturate si la fel a facut si cunostinta mea. Fara mancare dupa ora 19-20 - el, ca eu mai mananc si noaptea uneori.

| stefaniastefi a răspuns:

1. Ia in fiecare zi un mic dejun bogat, un pranz satisfacator si o cina frugala.
2. Fa 30 de minute de miscare in fiecare zi.
3. Nu combina carbohidratii cu proteinele.
4. Potoleste-ti foamea cu gustari "inteligente".
5. Controleaza-ti portiile.
6. Triseaza din cand in cand. Este demonstrat stiintific ca, pentru a slabi, este chiar recomandat sa-ti programezi o masa pe saptamana la care ai voie sa trisezi. Daca stii ca sambata, de exemplu, ai voie sa mananci o prajitura delicioasa la pranz sau chiar o portie de cartofi cu friptura, te vei simti mai bine in celelalte zile de dieta!
7. Ia-ti pachetel de acasa pentru masa de pranz.
8. Stabileste-ti o masura de haine pe care iti doresti sa o porti.
9. Hidrateaza-te suficient in fiecare zi.
10. Stai departe de tentatii.

| suntroman a răspuns:

Consuma decat salate si o paine neagra pe zi si nu bea sucuri si fa sport

| Emitzanu2002 a răspuns:

Http://www.csid.ro/calculator-greutate-ideala/
Calculul greutății ideale în funcție de înălțime, sex și vârstă după formula lui Lorentz modificată:
GREUTATE IDEALĂ - 57, 97

Calculul greutății ideale în funcție de IMC: 57, 79 KG

Greutate minimă: 49, 15 KG
Greutate maxima: 66, 42 KG
IMC: 24, 84

Indicele tău de Masă Corporală indică: - greutate normală

| ILoveRudolf a răspuns:

Pai lasa-te de fastfood-uri ca alea ingrasa. Mananca normal, adica. Dimineata o masa consistenta si sanatoasa, la fel si la pranz, apoi o mica gustare de un fruct si apoi masa de seara. Acum cu sportul:
Timp de o luna fa alergari.
Apoi faci alergari si exercitii fizice timp de 2 luni.
Apoi te apuci de un sport mai usor. De exemplul dansul.
Dar trebuie sa mananci bine, variat, sanatos si consistent.