| Jonathan a întrebat:

Vreau sa spun ca sunt baiat si am o mica problema cu corpul, ei bine de la solduri pana la sfarsitul abdomenului si din pacate am soldurile cu vreo 3 cm mai late decat abdomenul si se vede urat, ce as putea face pentru a avea abdomenul la fel de lat ca soldurile/?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Probabil ai o conformatie usor ginoida, cauzata de excesul unui hormon. Din cate probabil stii si tu, atat barbatii cat si femeile au in organism hormonii specifici ambelor sexe, progesteron si testosteron, in cazul tau, probabil progesteronul este prea mare.
Ar trebui sa cauti un tratament naturist care sa echilibreze hormonii din organism, iar in privinta sportului ar trebui sa faci inot pentru dezvoltarea intregului organism.
Inca o chestiune, normal trebuie sa raportezi latimea bazinului la latimea cutiei toracice, nu la abdomen, pentru ca abdomenul trebuie oricum sa fie mai ingust ca soldurile, in afara de cazul cand ai avea burta. De aia baietii slabi poarta curele si cei grasi bretele. big grin

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uff, da, daca o sa gasesc, nu sunt specialist in domeniu, sunt doar un amarat de inginer. laughing
Mergi la medicul de familie si vorbeste cu el, dupa cum am zis, s-ar putea sa nu ai nimic, normal este sa vezi raportul intre circumferinta peste bazin si cea peste torace, la barbati circomferinta peste torace trebuie sa fie mai mare. Medicul de familie poate sa-ti recomande un medic endocrinolog in cazul in care este necesar.

| Jonathan explică:

Tocmai mi-ai spus un raspuns care il stie oricine de la 7 ani incoace, eu vreau sa stiu daca sunt niste exercitii speciale, si daca trebuie sa fac exercitii pentru abdomen sau pentru solduri. Vreau sa precizez ca nu am grasime, se simte osul cand pun mana.

| Jonathan explică:

Mi-ai scris un super raspuns Zenithf si iti multumesc pentru asta dar nu am gasit nici un tratament pentru asta, daca gasesti imi poti zice tu unul? (ca tot te pricepi mai mult)

| chibreta a răspuns:

Corpul se modifica, mai ales in perioada pubertatii. O alimentatie corecta si exercitiile fizice te vor ajuta.