| Apoel_Andrey_1996 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu (tot) despre convulsii, am nevoie urgent! FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot avea cauze diferite. Pune bolnavul intr-un loc linistit,culca-l pe o parte,desfa centura,esarfa,tot ce strange. Vezi sa nu-si fi muscat sau inghitit limba. In cazul asta,trebuie sa degajezi calea respiratorie, trebuie sa-i bagi mana pe gat si sa-i scoti limba, dupa care inlaturi mucozitatile cu o batista, in caz contrar se va sufoca. Vezi daca respira, daca are puls. Suna la 112 si cheama Salvarea.