| AliiB a întrebat:

Zilele trecute am fost la un dermatolog deoarece am niste semne de mama care prezinta diferite simptome: durere, mancarime etc. Doctorul (nu stiu daca se poate numi asa) s-a uitat la ele cu ochiul liber si a spus ca nu am nimic desi eu i-am explicat ca unele ma dor foarte tare sau ca ma mananca si ca s-au marit. Sincer am vreo 8 alunite care ma deranjeaza. Intrebarea mea este: E posibil ca scoaterea acestor alunite sa fie scoase pe gratis? Adica nu stiu...cu un bilet de trimitere. ceva? 8 ALUNITE! Am inteles ca scoaterea unei alunite costa 700 lei 8x700 lei = ft multtt si nu stiu daca ai mei isi permit! sad Eu vreau ineaparat sa mi le scot si sa se faca o biopsie...ca mi-e frica sa nu am cancer straight face Dar ai mei tot imi spun ca totul e in regula mai ales dupa ce tampitu' de dermatolog a spus cu ochii liberi ca totu e-n regula dupa parerea lui straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbesti foarte urat si ar trebui sa-ti fie rusine!
Se vede cu ochiul liber daca o alunita este cancer sau nu. Daca esti dermatolog. In al doilea rand, este bine cunoscut ca alunitele congenitale (din nastere) nu se malignizeaza decat extrem de rar. Asa ca nu prea ai cum sa ai cancer. Nu ti le poti scoate gratis doar fiindca vrei tu. Gratis se scot daca medicul considera ca ai nevoie. Si eu nu cred ca ai nevoie. In nici un caz sa-ti scoti 8 alunite! Nu stiu unde ti s-au cerut 700 de lei pentru a ti se scoate o alunita, dar la cea mai scumpa si exclusivista clinica din Bucuresti este maxim 300 de lei plus 125 de lei examenul histopatologic.

soothe
| soothe a răspuns:

Tampitu' de dermataolog a invatat 6 + 10 ani medicina ca sa devina medic specialist ca sa iti spuna cu ochiul liber daca ai motive de ingrijorare referitor alunitele; lasa-le acolo ca sa nu iti para rau dupa aia... nu starni daca nu este nevoie