| anonim_4396 a întrebat:

A facut cineva zacusca de gogonele verzi? stie cineva vreo reteta? va multumesc!

Răspuns Câştigător
| crystyna1992 a răspuns:

Am gasit reteta asta pe net daca te intereseaza:

Timp de preparare:
1 ora si 1 (complexitate medie)

Ingrediente:
1 kg. ceapa
5 kg.patlagele verzi
2 kg. gogosari
2 kg.rosii,sau 400gr. bulion 28-30%
500 ml. ulei
sare, piper, zahar

Mod de preparare:
Ceapa se taie pestisori si se innabusa in 200 ml.ulei.Se aduaga doar o lingurita de sare, daca folosim bulion.Cand ceapa a devenit translucida, se adauga rosiile sau bulionul diluat cu o cana de apa.(250 ml.)Se fierbe la foc mic pana se transforma intr-un sos. Se adauga patlagelele taiate rondele groase, restul de ulei, piperul si se presoara 2-3 linguri de zahar(in functie de gradul de coacere al patlagelelor)
Se fierbe la foc mic pana amestecul scade suficient.Nu se amesteca in vas ci.doar se misca din cand in cand vasul.Zacusca se pune apoi in borcane mici care se sterilizeaza 20 minute. Poate fi servita atat ca aperitiv cat si ca fel de mancare.Adaugata in mancarea de fasole, atunci cand aceasta este gata este excelenta, capata un gust deosebit si da mancarii un aspect vesel.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Intr-o zacusca gogonelele tin locul vinetelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

se poate maine!