Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

A inceput -se stie, perioada dulceturilor/ gemurilor.
Ce dulceturi mai deosebite cunosteti / recomandati, asfel,, sa dai pe spate" musafirii?
De exempu stiti ca exista dulceata de ardei iute? Sau de ceapa?

Răspuns Câştigător
| Lulalulalu a răspuns:

Eu de curand am aflat de dulceata de salcam si de flori de mac, daca vre-ti reteta cautati dulceata de mac a lui Cerulina iar daca nu gasiti lasa-ti-mi un mesaj si va ajut cu mare drag

| Fatamuntilor explică (pentru Lulalulalu):

Din salcam de fac si clatite insa dulceata din flori de mac... suna interesant!

21 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Delicatesea casei este dulceata din fructe de soc.
Ne place/o folosim si la clatite, iar rudele au fost placut impresionate.
Plus ca, atat florile de soc cat si fructele sunt intrebuintate si in medicina.
O zi buna sa aihappy

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Multumesc de pont!
Eu am facut dulceata de dovlecel! Seamana la gust cu ananasul
Pe cine am servit nu a stiut ce mananca!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sincer, eu prefer dulceata de trandafiri. Chestii exotice nu mai incerc de cand am mancat la un restaurant chinezesc si n-au vrut aia sa-mi spuna ce carne aveam in farfurie.

| Fatamuntilor explică (pentru ardnaxur1961):

Am facut si dulceata de trandafiri
Sora mea a mancat la italieni carne de pisica... e posibil orice laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gem de capsuni de zmeură de caise, prune, si dulceata de trandafiri, toate i mi plac puse evident in clătite.

| Fatamuntilor explică:

Am facut si de rubarba. e minunata!

| PedoBarbie a răspuns:

Mie îmi plac cele de căpșuni și trandafiri.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Angy!
Nu agreez dulceturile ''ciudate'', prefer ceva ''clasic" si delicious.
Noi facem dulceata/gem de cirese dulci, cirese amare, visine, capsuni, fructe de padure, trandafir (preferata mea), nuci verzi, piersici, caise.

| Fatamuntilor explică (pentru Cameliapantiru):

Deci avem doua,, voturi ''' pentru dulceata de trandafiri laughing
Imi place dulceata de fragute, dar as fi curioasa ce gust are dulceata de gogonele.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ehh, dulceata de fragute e tare buna, si mie imi place!
Cea de gogonele nu am incercat-o si, recunosc, nici nu ma tenteaza...

| Fatamuntilor explică (pentru Cameliapantiru):

Nu am fac ut de vreo doi -trei, se culeg destul de greu si sunt rari
Dulceata de fructe de padure(afine, zmeura. mure) sunt printre cele mai scumpe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine nu gateste dulceata de nuci, n-are ce cauta in cercul meu de amici.Sa va fie clar...
Am citit acolo discutia voastra cu pisicile.Sunteti sadice azi...nu mai intru pe aici.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Dulceata de nuci imi place sa o mananclaughing
Ce pisici si unde?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

I don't want to see tu cu Ruxandra...

| Canalaş_Criss_1996 a răspuns:

Cu drag, si eu de cand am vazut-o (de vreo 1 saptamana ) ma tot gandeac la ea, saptamana viitoare dupa ce termin scoala am sa o fac si eu!

| Canalaş_Criss_1996 a răspuns:

Pe blogul Ceraselei, vei gasi tot ce ai nevoie, are si un grup pe Fb, pasiunea mea bucataria! sunt lucruri minunate acolo!

| vyyyk a răspuns:

Preferata mea de dulceata de cirese de mai :X si compotul de prune umplute cu un sambure intreg de nuca si miere :X

| Lulalulalu a răspuns:

De prune, topoloveni.Mor dupa ea. Dca ai face niste cirnulete cu dulceata de topolovenii... Oh doamneee