| Exedron a întrebat:

atunci cand congelezi si decongelezi un aliment (in cazul meu carnea de pui) cantitatea de carne scade sau creste?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Dupa o astfel de succesiune congelare-decongelare doar apa sufera transformari de volum. In cazul tau nu pot sa fie decat schimbari neglijabile, datorate tot apei. In concluzie, daca decongelezi si recongelezi carnea nu faci mai multa. Eventual, se strica.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea de carne ramane aceeasi, neschimbata. Greutatea insa poate diferi putin din cauza pojghitei de gheata depuse, rezultate din inghetarea umezelii din congelator.

| YesorNo a răspuns:

Nici nu scade, nici nu creste. Ramane la fel.