| jojododo a întrebat:

As dori si eu o reteta de cozonac pentru masina de facut paine.
multumesc!

9 răspunsuri:
| adina68 a răspuns:

- 600 g faina
- 1 pliculet drojdie uscata
- 125 g unt moale
- 120 g smintina
- 100 g zahar
- 70 ml apa
- 50 ml lapte fiert
- 1 pachetel zahar vanilat
- 4-5 galbenusuri( albusurile le folosim la altceva!)
- coaja rasa de la o lamiie
- putina sare
IMPORTANT!
Toate ingredientele terbuie sa stea citeva ore, la temperatura camerei!
Ordinea introducerii ingredientelor in masina, este cea cunoscuta : se toarna lichidele, apoi zaharul, sarea si faina si drojdia ultima oara.
Masina se programeaza pe programul DOUGH ( aluat) si se lasa la framintat si la dospit. Cind e gata programul, se scoate aluatul pe lanseta pudrata cu faina, care va fi plin cu bule de aer si se va intinde NUMAI cu mina, nu mai aveti nevoie de sucitor ( facalet).
Aluatul se taie in doua si se umple cu ce umplutura preferati( nuca, mac, rahat si stafide...)
Se pune in doua forme unse cu unt, se mai lasa la sospit 40 minute si apoi se unge cu galbenus batut cu doua linguri de lapte si putin zahar.Se introduce in cuptorul preincalzit si se coace pina face o crusta aramie deasupra.
Eu l-am umplut cu visine si am facut din el Cozonac Trandafir...

Sursa: http://www.gustos.ro/......-t951.html

tundenana
| tundenana a răspuns:

Ce fel de parat ai? ca nu e tot una... am incercat retetele de la aparatul mamei si nu au iesit decat reteteledin carticica cartii... eu am Moulinex... cand ajung acasa iti scriu din carticica reteta exacta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data sa imi cumpar aparatul de facut paine si apoi te anunt euhee hee

| jojododo explică:

Aparatul este moulinex cu 14 programe. am si eu o carticica dar nu are reteta de cozonac.Am incercat sa fac de 2 ori dar nu mi-a iesit bun. Daca a facut cineva la acest aparat si a iesit bun, astept si eu o reteta testata.

| claudya a răspuns:

Reteta de cozonac e aceeasi ca si pentru cel la tava doar trebuie sa pui mai putine ingrediente avand invedere spatiul redus al masinii de facut paine... spor la copt...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1kg faina buna, 3 galbenusuri, 2 esente de rom, 400 gr zahar, 1 varf de sare, 300 gr de lapte dulce, 12 gr drojdie proaspata, 20 gr unt moale.se pun toate in masina faina ultima, dar drojdia se pune dinainte in ceva sa se umfle cu putin lapte si 1 lingurita de zahar.si apoi se pun si stafide, rahat.
mie mi-a iesit este foarte bun. niciodata nu mi-a iesit cozonacul facut cu mana, am o masina de facut paine de la mulinex. spor la treaba, si pofta buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

KUGELHOPF 500g / 750g / 1000g
Oua 2 / 2 / 3
Unt 100g / 130g / 175g (se taie cubulete ATENTIE! NU SE TOPESTE)
Lapte lichid 60ml / 80ml /105ml (scos din frigider la temp camerei)
Sare 1lg / 1lg / 1, 5lg (LG=masurica mica venita cu masina)
Zahar 3, 5LG / 4LG / 6LG (LG= masurica mare venita cu masina)
Faina 270g / 345g / 460g
Drojdie 1, 5lg / 2lg / 3lg
Stafide 80g / 100g / 130g (se umezesc inainte cu ceva alcool ex. rom se introduc - atunci cand cere masina)
Program: 4

| 33arsenieboca a răspuns:

Reteta este cea normala. depinde de dimensiunile masinii. eu am un MOULINEX NEO OW120130 achizitionat de pe http://masinadefacutpaine.com/ si trebuie sa ii fac putin mai mici decat la cuptor. ai grija sa scazi proportiile pentru toate ingredientele nu doar pentru unul.