| mamamya a întrebat:

As vrea o reteta foarte simpla de tort sa ai aibe nutella sau finetti! Si sa-l fac cu blat de tort cumparat! Si siropul sa-mi spuneti!

Răspuns Câştigător
| Rizer a răspuns:

Cea mai simpla: faci sirop de apa cu zahar plus cacao, o tii pe foc pana fierbe, cand s-a racit insiropezi blatul cumparat si il dai cu crema de nutela sau fineti sau poti amesteca frisca batuta cu nutella sau fineti e foarte buna crema, si pe deasupra poti sa pui tot crema din asta. sau simplu doar cu frisca batuta! Sau ciocolata topita! Spor la facut tort!

2 răspunsuri:
| MayanMistica a răspuns:

Daca folosesti blat de tort din comert te sfatuiesc sa nu-l insiropezi. E de ajuns sa pui crema sau frisca si isi va trage singur umezeala din ele. Daca il mai si insiropezi o sa iasa un terci.

| Boul36 a răspuns:

Blatul:

4 oua
300 g zahar
10 linguri apa
8 linguri faina
2 linguri cacao
1 lingurita praf de copt

Cuptorul se incalzeste la 175 grade C.

Ouale se separa. Galbenusele se freaca spuma cu zaharul si se adauga treptat cele 10 linguri de apa. Faina se amestca cu cacaua si se cerne, dupa care se adauga treptat la galbenuse. Praful de copt se stinge si se adauga si el la blat.

Albusele se bat spuma tare si se incorporeaza la compozitia de mai sus.

Se coace un blat de tort timp de 30-35 min sau pana ce trece proba scobitorii. Se scoate pe un gratar de prajituri pentru a se raci dupa care se taie pe jumatate.

Crema:

1 plic budinca de ciocolata
400 ml lapte
100 g zahar pudra
250 g unt la temperatura camerei

Se prepara budinca cu cele 400 ml de lapte, dupa care se lasa la racit acoperita cu film alimentar pentru a nu forma crusta. Untul se freaca spuma cu zaharul pudra pana ce aproape se dubleaza in volum. Cand budinca este complet racita se adauga treptat la crema de unt si se mixeaza in continuare pentru a obtine o crema omogena.

Sirop de zmeura:

200 g zmeura
50 g zahar pudra

Zmeura se amesteca cu zaharul pudra si se face pireu cu ajutorul unui blender. Se trece prin strecuratoare pentru a indeparta cat mai multi samburi si se toarna intr-un vas pentru sosuri. Se da la rece pana in momentul servirii.

Pe langa aceasta:

2 linguri dulceata de zmeura
1 lingura apa

Dulceata si apa se incalzesc pe foc.

ciocolata pentru decor

Formarea tortului:

Blatul de tort se taie in doua.

Fiecare blat se unge cu amestecul de dulceata si apa. Pe blatul de jos se intinde uniform 2/3 din crema de unt si se pune partea de deasupra a blatului. Tortul astfel format se imbraca complet cu restul de crema.

Se decoreaza cu ciocolata topita si o parte din siropul de zmeura.

Fiecare felie de tort se serveste cu sirop de zmeura.Va merge