| Dolyta a întrebat:

A mai pus cineva pana acum PORUMB DE FLORICELE in gradina? Eu am pus anul asta si mi-a iesit, dar nu gasesc pe net care e perioada de recoltare, deoarece am incercat sa fac floricele si nu se desfac, adica boabele doar se prajesc si nu se fac floricele. Stie cineva cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie ca porumbul sa fie pe deplin copt si este copt cam in perioada de coacere a porumbului normal, respectiv prin octombrie.

| Dolyta explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns. Il mai las pana in octombrie si voi vedea atunci daca se face.

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

A pus tata la tara, probabil trebuie sa le lasi sa se usuce mai bine.

| n1445 a răspuns:

Porumbul il recoltezi cand este copt cum trebuie, adica trebuie sa aiba o culoare portocalie dupa care il tii cateva saptamani intr-o camera uscata si la caldura. Eu de obicei il tin intr-o camera in care fac foc in fiecare zi, dar in care nu exista umezeala.

| YesorNo a răspuns:

Si eu am patit fix asa. La mine una s-a desfacut (s-a facut floricica). Pai le pui primavara si sunt gata vara-toamna. Asa am si eu