| nony35 a întrebat:

Buna,ce as putea pune izolator fonic pe zidul dinspre vecini ca sa nu mai aud zgomotele lor? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Spuma poliuretanica de 5cm (100 RON - 1m2)

Pluta expandata de 3cm (125 RON - 1m2)

Covor de izolare fonica cauciuc +aluminiu, 2mm (67 RON - 1m2)
(eventual in strat dublu)

sau cea mai buna solutie (si relativ scumpa):

https://www.materiale-izolatie-fonica.ro/......m-d148-htm

Buretele acustic e bun si el, DAR ar ajuta mult sa aiba si vecinul pe peretele comun cu tine.

Polistirenul extrudat sau vata minerala ajuta si ele,
cand au grosime mare, insa nu sunt peste cele de mai sus.
Si oricum nu are sens sa incarci inutil peretele in grosime, nici nu ai avea cum sa pui vata minerala PE el.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i mai usor si mult mai ieftin sa-ti pui niste dopuri in urechi, ca asa ar face orice om normal, in loc sa se gandeasca la ziduri si garduri antifonate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu cât e mai dens, transmite mai bine sunetul. Ceva soft.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti alege panouri decorative care au si rol de izolator fonic. Polistirenul expandat sau extrudat e apa de ploaie, rolul acestuia fiind predominant de izolator termic, nu fonic.Mai bine sa alegi ceva special conceput pentru ce ai nevoie si stii o treaba.

| gabicoo a răspuns:

Polistiren extrudat.