| maria ;x a întrebat:

Dati-mi si mie reteta unor clatite f bune, dar nu ff sofisticate happy fundita love struck!

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Hihi, şi mie îmi plac clătitele. Eu am o reţetă personală, nu ştiu cât de personală dar nu am luat-o de nicăieri, pur şi simplu am adăugat pe parcurs ce ingrediente îmi plăceau.
Ai nevoie de ingredientele pentru aluat (le pui din ochi, depinde câte vrei să faci): 2-3 ouă, făină albă, apă minerală... apoi adaugi un pic de esenţă de rom, de vanilie, o linguriţă de sare şi una de zahăr, şi pentru o culoare mai rumenă poţi să strecori şi o linguriţă de cacao. Amesteci până iese o cremă omogenă, şi adaugi apă până se subţiază.
Le pui în tigaie, şi umpli cu ce vrei tu... Finetti, gem de fructe, brânză de vaci, etc. Poftă mare.

5 răspunsuri:
| Alinutza_5368 a răspuns:

Hey

Eu folosesc patru oua le sparg in castron pun faina lapte, apa minerala zahra vanillat si zahar normal.Razuiesti putin de coaja de lamaie. Umplutura o fac cu branza dulce si cu galbenu stiu frecat si putina esenta de rom plus stafide laughing mniam mniam

| anonima10 a răspuns:

Http://www.retete-gustoase.ro/retete-clatite%2Bpufoase

Uite site-ul asta daca ti se par prea complicate incearca reteta asta:

3 oua
250 ml lapte sau apa
1 esenta vanilie
200 gr zahar
si faina cat cuprinde.Mai departe cred ca te descurci.

| Strawberry89 a răspuns:

Mult mai bine e sa folosesti lapte decat apa, se vede foarte clar diferenta :*