| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Din cauza unor probleme am rămas fără bani. Nu știu când voi ieși din aceasta situație, însă trebuie sa mănânc.Va rog sa-mi dați niște Rețete de mâncare cu putine ingrediente, cu ce are fiecare om prin casa. Pe net am căutat dar nu prea am găsit

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu prea stiu ce ai in camara, dar...
dintr-un pachet de paste, poti face de cel putin 4 ori! Poate ai rosii la conserva din care poti face sosuri
orezul se umfla la fiebere, dintr-un pachet poti face de 10 ori
cartofi fierti, prajiti, la cuptor
fasole iar se umfla si poti face de 3 ori
Daca totusi ai bani trebuie sa stii ca sunt alimente reduse la 20, 30 si chiar 40 %
spatele de pui, tacamul si oasele de porc sunt ieftine pana - in 10 lei, poti faca ciorbe, din care poti manca mai multe zile

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Legume,fructe cat mai multe

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dintr-o punga de orez mananci 1 saptamana

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cumperi de la măcelărie șoric de porc, îl fierbi bine. Rinichi și ficat de porc. Pește șprot sau baby hering. Toate sunt la maxim 5 lei/kg.

| StoicAnalysis a răspuns:

Fa o ciorba de legume. cam la 3l. Cumperi asa: 2 cartofi medii, 1-2 morcovi, 2 cepe, un plic de bors, o conserva mica de fasole rosie, o legatura de patrunjel si 2 ardei mici galbeni. In total te costa cam 15 lei maxim. ( daca nu ai ulei sau sare poti cere de la vecini daca nu poti sa cumperi)

Mai ieftin de atat ar fi pilaful cu legume: orez cu ceapa, morcovi si ardei.

sau poti cumpara ficat de pui ( e ieftin) si sa-l prajesti in tigaie.

Daca scriai ce ai tu prin casa, te mai puteam ajuta.

| 4evergentleman a răspuns:

Și eu! Daca nu o sa muncim foamea o sa ne aștepte și suferința. Oua sa îți faci fierte sau prăjite cu ceapa cu mai o roșie, slănină tradițională, ceri și tu o bucată mică, pateu, fasole bătută la conserva e ieftina am văzut 2.5 Ron la oferta prin Unicarm.
Te înțeleg că și eu am pierdut multi bani la păcănele și am făcut foamea grav! Și acum am probleme serioase. Încearcă să te angajezi sa furi nu mai merge doar cu munca trebuie sa găsești ceva,asta e valabil și pentru mine că și eu sunt trantor care avea de toate și nu mai are nimic aproape.
Cartofi sa îți faci cartofi prăjiți,ficat de porc, naiba că toate sunt scumpe, zi eu mă gândesc ce sa îmi iau, nici nu îți vine să te angajezi când ai probleme de astea, de nimic nu mai îți arde.

| iriszmatos a răspuns:

Orez, o ceapa, un morcov, le calesti si ii dai putin gust. Ovazul e iar ieftin, cel putin in Kaufland, iei un kg de zahar si cateva fructe, poti sa faci o dulceata si o mananci cu putin ovaz fiert. Pastele sunt ieftine. La supermarketuri mai vand cutii de legume si fructe care nu sunt foarte proaspete sau frumoase, dar sunt inca bune pentru ciorba si sunt foarte ieftine (eu am luat cu 5 lei din Profi).

| linamc1999 a răspuns:

Mulțumesc la toți, orez, paste si ulei am în casa.