| imStorm3r a întrebat:

Buna!
Mie niciodata nu mi-a placut usturoiul asa ca nu am mancat deloc...
Dar azi in borcanul cu muraturi am vazut niste usturoi dinaia mici si m-a tentat sa manc unul.
Stiu ca e foarte sanatos si imi face bine sa il manc dar ma intreb...
Are cumva proprietati mai mici daca este murat?
Sau cumva usturoi=usturoi murat?
Is doar curios daca este la fel sau normal e mai bun. c:
Funda!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

E de preferat usturoiul crud, dar e bun si murat pana te obisnuiesti cu gustul.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Orice ai fierbe isi pierde din proprietati, dar asta nu inseamna ca numai sunt bune.
Usturoiul este chiar foarte recomandat sa fie consumat zilnic pe stomacul gol cate un catel micut..asta cine poate.
Cel mai bun este crud.
O zi bunahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legumele și fructele mâncate proaspete și crude, au cele mai multe vitamine.e bun și murat, dar usturoiul proaspăt e antibacterian, și excelent dacă ai roșu în gât sau puroi.eu mănânc câte o căpățână de usturoi cu pâine și mă desfund în 3 secunde. era considerat medicament la egipteni, și mâncău câte un cățel pe zi cică. plus ca întărește sistemul imunitar.