| Biancasata a întrebat:

Buna, recent am niște probleme de stomac o gastrita, problema e ca nu știu ce sa mănânc in afara de ou și iaurt nu știu. Mama mea nu știe sa-mi facă mâncare, eu nu știu ce as putea face, mai zice ca sunt pretențioasa dar nu am voie prăjeli etc.

4 răspunsuri:
| LaviniuA a răspuns:

Cel mai important e sa eviti stresul si supararea.
Manacarea: fara prajeli, legume/fructe crude, cereale integrale, alcool, bauturi acidulate, grasimi multe, prajituri cu creme grase.
Dintre fructe, bananele coapte sunt bune asa cum sunt. Celelalte fructe si legume se pot baga la cuptor cateva minute pana se inmoaie.

Nu manaca mult la o masa, ca balonarea face rau.

| KovacsB a răspuns:

Cauta retete cu orez, este alimentul cel mai ok. Orez basmati daca gasesti.
Teoretic fierbi o ceasca de orez pui o lingurita de ulei de masline si se poate consuma fara paine.
Riso in bianco cum zic italienii.O sa-ti treaca si gastrita.
https://www.youtube.com/watch?v=fLYPIbEXhZQ

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Buna. Am gastrita de cand eram mic, de aproximativ 7 ani si acum am 19 ani. Poti manca asa:
Carne=Pui/vita (fara prejeli)
Dulciuri=Facute in casa, sunt foarte rare cele cumparate.
Bautura= Ceai, apa.
Tigari= Eu unul vapez, la tigari ma doare stomacul(mai bine nu fumezi deloc)
Nu stiu exact ce sa iti mai spun, ai putea sa te uiti aici:
https://www.catena.ro/regim-gastrita-informatii-recomandari
In caz de vrei sa ma intrebi pe mine in privat poate chiar si despre preparate de mancare pentru gastrita, da mi add pe discord si vorbim acolo, poate chiar si pe insta.
Discordul meu: matpazona
Ca idee nu te panica, gastrita este simpla daca respecti regimul si te vei obisnuii usor cu el chiar daca la inceput va fi greu.