Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2919853intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
25 Mai
SATI 320.834AFISARI
158.682VIZITE
136.029V. UNICI

Buna! Scoicile de Dunare sunt comestibile?

intrebarea se refera la reteta SALATA DE SCOICI de pe gustos.ro

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    Raspuns anonim:

• 76 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • |< <
    1 - 30 (din 77)
    > >|
  • a răspuns:
    Cate raspunsuri vrei sa primesti la "scoici"? Da, sunt comestibile, numai sa ti le prinda cineva...Doamne, "salata de scoici'?
  • a răspuns:
    Toate scoicile din orice zona sunt nemaipomenit de gustoase...deja m-am saturat de aceasta intrebare, se pare ca este pusa la "oha"!
    Da si mai ales cu sos de usturoi!
  • a răspuns:
    Da sint foarte comestibile, cu sos sau cu spaghetti.
  • a răspuns:
    Da! cu sos de usturoi sunt grozave.
  • a răspuns:
    Da cu mult sos de usturoi am mancat la un prieten pescar din Topalu
  • a răspuns:
    Da, sunt comestibile.
  • a răspuns:
    In Dunare, nu exista scoici... e apa curgatoare. Scoicile care mai apar uneori, sunt aduse de apa din lacuri, sau, mai stiu eu de pe unde. Singurele scoici comestibile de la noi (din cate stiu eu) sunt midiile, care traiesc in Marea Neagra.
  • a răspuns:
    La cat de poluata este Dunarea mai bine nu te risti
  • a răspuns:
    Toate scoicile sunt buna, chiar si cele de balta... numai sa-ti placa si sa stii sa le prepari.
  • a răspuns:
    Binenţeles! (de preferat fără cochilii )big grin
  • a răspuns:

Sunt bune, dar gatite cat mai usor, cu sos de usturoi.
    Daca ai probleme de poluare a Dunarii, mai bine foloseste scoici din comert, in cutii, sau incearca sa prepari dupa reteta spaniola.
  • a răspuns:
    Da
  • a răspuns:
    Da
  • a răspuns:
    Majoriatea speciilor de scoici sunt comestibile, inclusiv cele de Dunare...
  • a răspuns:
    Ma gandesc ca or fi bune si alea din Dunare, daca si de-alea negre din Prut au mancau camarazii mei in armata si n-au avut nici pe dracu happy Pe mine m-a sarit faza ca eram in post si le-au halit pe toate laughing
  • a răspuns:
    @cretz0liina iti scapa de sub degete, ah? devil
  • a răspuns:
    @urbanghost imi vine sa te gust daca esti comestibilawinking
  • a răspuns:
    NU sunt comestibile....traiesc langa dunare de 20 de ani....si crede-ma ca nu sunt bune!
  • a răspuns:
    Te cinstesc cu o portie dubla de scoici de dunare numai inceteaza cu intrebarea, ne duci sa ne arucam in apa, evident sint comestibile, trebuiesc pregatite cu mult gust si placere.
  • a răspuns:
    Nu, sunt foarte nocive si chiar cancerigene.
  • a răspuns:
    Habar n-am! cred ca "da"!
  • Cred ca da dar nu toate(daca vrei ca eu le detest gustul)
  • a răspuns:
    Or fi. dar tot mai buna-i ceafa de porc rolling on the floor
  • a răspuns:
    Nu toate, dar la reteta ai nevoie de scoici DE MARE. In Dunare nu sunt in niciun caz din mare, deci mai bine le-ai cumpara, sfatul meu happy
  • a răspuns:
    Sunt comestibile normal
  • a răspuns:
    Daca poti sa le mesteci, sunt comestibile tongue
  • a răspuns:
    Cand am vazut poza lu "juliano" tot dadeam cu mana in monitor...credeam ca am o musculita pe elrolling on the floor)...tot ziceam: ma cei cu musca asta?
    sh da...is comestibile...scoicile,nu am mancat dar piciorul scoicii se prajeste bine cu usturoibig grin
  • a răspuns:
    Se pare ca da!
  • a răspuns:
    Depinde daca iti plac si daca le sti pregati.Iti dau o idee daca iti face placere.Intr-o cratita pui putin ulei de masline,"catei de usturoi taiati in jumatate (pe lungime)lasi putin sa se rumeneasca usturoiu, apoi pui scoicile(trebuie sa fie spala-te si curatate bine)pui 1-2 pahare apa, sare, piper poti pune siun pic de rosi taiate mai mari (asta daca vrei)la foc normal cand sau deschis toate scoicile e gata. E foarte delicios...
  • a răspuns:
    A tot eu sunt am uitat sa scriu si un pic de patrunjel, pofta buna
  • |< <
    1 - 30 (din 77)
    > >|