| alynatheone a întrebat:

Buna TPU am o problema de fiecare data cand fac placinta de mere sau orice alta prajitura de genul (cozonac), dupa ce o scot de la cuptor este crapata deasupra.Care ar fi cauza si ce imi recomandati ca acest lucru sa nu se mai intample.Multumesc anticipat. FUNDA

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Pai Diana a avut dreptate. Poate pui prea multa compozitie si de aceea iese crapata.Incearca cand mai faci prajituri sa pui faina pe tava(nu multa doar pui putin cum pui praful de cacao pe prajitura de exemplu) si pui aloatul.
Poti sa pui ulei sa il intinzi pe toata tava apoi pui si faina(ca praful de cacao)si apoi pui aloatul prajiturii.
Daca tot iese crapata poti pune o folie speciala pentru prajituri.Asa sigur nu se va mai crapa.
Pa, pa!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Iti iese aluatul prea moale.

| aylin_8497 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa-l lasi mai mult sa creasca inainte sa-l bagi in cuptor

| dyanagabryela a răspuns:

Poate pui prea multa compozitie in tava... poti incerca sa faci coca putin, doar putin mai tare (daca pui prea multa faina nu va mai iesi prajitura pufoasa). Incearca asa, desi nu cred ca te va ajuta foarte mult, oricum succes!