| nyko06 a întrebat:

Ce se poate pune in fasolea boabe care nu vrea sa fiarba? Ce se poate face ca aceasta sa fiarba mai repede? A fost pusa de seara la inmuiat si nu vrea sa fiarba.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
o pui seara la inmuiat cu apa calda si o lasi pana dimineata
apoi o pui la fiert in apa calda si poti adauga un pic de ulei/un pic de zahar ori un picut de bicarbonat...
O zi frumoasa sa aihappy

evenso
| evenso a răspuns:

Un secret, pentru ca fasolea sa se inmoaie mai repede, este adaugarea unei lingurite de zahar si a unui cartof.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Fasolea boabe se pune seara la înmuiat în apă călduţă, iar dimineaţa se pune la fiert FĂRĂ să adaugi sare ( decât atunci când este fiartă )!

De asemenea, dacă scade apa de pe aceasta, se adaugă apă fiartă ( NU rece ).

De obicei, fasolea boabe fierbe între 1-3 ore ( depinde de anul "fabricaţiei" )...

Dacă ai adăugat apă rece ( când ai reînnoit-o ) sau ai pus sare la început, NU mai ai ce să-i faci.

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Fasolea boabe care fierbe greu inseamna ca este mai veche si trebuie sa fiarba mai mult timp. Las-o pe foc mic mai mult si in acest timp te ocupi de altceva. In acest caz era buna oala minune. Rabdare ca trebuie sa fiarba si va iesi grozava. Pofta buna!

| Bogdy997 a răspuns:

Fasolea se gateste foarte bine intr-o oala cu presiune daca ai.