| anonim_4396 a întrebat:

BunaDaca faci sex la 12-13-14 ani ai putea sa patesti ceva? Nu stiu, poate nu esti dezvoltata bine. Dar in fine. Apar complicatii?

Răspuns Câştigător
| ediii a răspuns:

Da, o sa faci in viitor leziuni precanceroase sau canceroase de col uterin, tocmai fiindca colul uterin nu este suficient maturizat si pregatit pana pe la 17 ani si jumatate.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai e doar o problema, Alllinna, cate dintre acele femei au avut mai mult de un partener, sau partenerii lor au mai avut alta partenera. Daca iti incepi viata sexuala devreme, dar cu un partener care nu a mai avut nici o alta partenera si el va fi unicul partener toata viata, riscul de cancer este mic. Se dubleaza la aparitia unui nou partener in "cuplu" si creste tot asa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alllinna, sigur, in mare ai dreptate. Insa pana la urma exista un motiv pentru care toate societatile civilizate incrimineaza sexul cu minore. Tocmai fiindca s-a dovedit periculos. N-or fi fost bunicii nostri usa de biserica, dar nici nu aveau cati parteneri sexuali au unii azi. Si, in plus, HPV era rar pe vremea aceea in Romania. Se considera ca acum 40 de ani 10% din femeile de 40 de ani erau infectate HPV. Acum, aproximativ 70% din femeile de aceeasi varsta au infectia. In plus, multe din femeile acelor vremuri au murit la varste considerate azi tinere si n-au apucat sa dezvolte leziuni canceroase de col. Faptul ca tu sau eu cunoastem 10-20 de femei maritate la varste fragede care nu au facut cancer de col, este nesemnificativ "in the big picture". Fiindca tot atat de bine, toate femeile cu cancer de col avand sub 45 ed ani pe care le-am intrebat eu, isi incepusera viata sexuala sub 18 ani. Ceea ce iarasi e nesemnificativ la scara mare.

| elena a răspuns:

Lasa-te pagubasa si la 12 13 14 ba chiar si la 15, la 30 de ani vei arata ca la 60 in plus complicatiile/ma refer la boli/, care apar la nivelul organului genital. Si eu nu te inteleg deloc, ce-i aia sa faci "sex"? Pur si simplu asa, sa "o pui" ca sa vezi ce inseamna, fara sa fii motivata de ceva? Bucura-te de preadolescenta si adolescenta, cauta-ti preocupari menite sa treci aceste perioade, nu neaparat sex. Apropie-te mai mult de parinti, orice ar fi ei iti raman cei mai buni prieteni, chiar daca nu iti dai seama de asta acum.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând se distruge copilăria, apoi bolile cu transmitere sexuală și multe altele.
După 18-20 de ani se poate vorbi de o viață sexuală.
Pa, pa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sigur ca te poti imbolnavi, poti face cancer de col uterin, poti lua unele boli cu transmisie sexuala, poti ramane insarcinata...

| ForeignO a răspuns:

Salut :)

Ei bine, exista o gramada de riscuri! Uite aici :

http://stiri.kappa.ro/......54810.html

Sexul la 12. 13. 14 ani este total contraindicat! In primul rand ca esti foarte mic/a, nu esti dezvoltat/a si nici organele sexuale nu sunt. Am aflat(e doar un zvon) ca, cu cat iti incepi viata sexuala mai devreme cu atat durerea este mai mare. Este foarte rau si in plus, gandeste-te ca daca (sa zicem) ca vrei tu, sau o prietena sa faceti dragoste cu baiatul respectiv care v-a convins(probabil) pentru ca nu-mi inchipui altceva, ca baiatul respectiv nu vrea decat sa profite pentru ca, dupa parerea mea, sunteti destul de mici pentru o iubire adevarata.

As putea constuinua dar asta este esentialul. Citeste linkul si o sa aflii mai multe

O seara buna!

| cîrne a răspuns:

Da, risti sa ajungi c... a, iar cand vei mai creste putin vei fii de rasul lumii si doar derbedeii se vor mai uita la tine
si nu in ultimul rand, creste ingrijorator riscul de a te imbolnavi de cancer de col uterin.
asa ca nici sa nu te gandesti sa faci greseala asta.acum trebui sa fii fata cuminte si inveti, de baieti vei avea timp mai tarziu

| Madalina_4750 a răspuns:

Cea mai mare tampenie! nu e bine in primul rand din punct de vedere moral, corpul nu este dezvoltat suficient si in mod sigur baiatu respectiv va fi primul dar cu siguranta nu ultimul.Si de ce ai vrea sa incerci de la o varsta asa frageda...se presupune ca prima oara va fi cu baiatul pe care il iubesti, iar la varsta asta sa stii ce e iubirea e imposibil. Daca de acum incepi pana te vei marita vei avea un palmares plin( chiar daca vrei sa negi acest lucru asa va fi pentru ca esti la varsta la care nu cunosti ce poate fi in mintea unui barbat si la care esti tentata sa incerci multe doar pentru simplu fapt ca ai auzit de la alte fete).
Nu te lasa prada tentatiei pentru ca mai tarziu vei regreta!

| adapurple a răspuns:

Tu ai facut? :-& deja? la 12 13 14 ani? cred ca o sa patesti ceva, nu sti ce datot o sa patesti ceva

| kingiulian a răspuns:

Eu inti zic sa nu faci la 12 13 14 si la 15 poate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa regreti pentru tot restul vietii tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai sa iti spun. Am o colega de serviciu care si-a inceput viata sexuala pe la 15 ani. Ani in sir a facut analize si a luat tratamente fiind posibil ca chisturile ovariene sa fie chisturi cancerigene. Nu a fost nimic, dar da, da complicatii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teoretic este cum a spus Brigaela, ea este medic.
Faptic popoarele si triburile unde activitatea sexuala se incepe chiar de la 10 ani ar trebui sa aiba femei moarte la maturitate.
In Romania femeile se casatoreau acum 50 de ani la maxim 14-16 ani, am destule vecine care s-au casatorit tinere chiar foarte tinere si traiesc si acum bine mersi, vor muri cu siguranta de cu totul altceva.
Anatomic asa este, uterul este in formare si se loveste in el, este altceva la maturitate cand toate componentele laughing sunt la limita maxima, organismul are resurse sa remedieze tot pana la maturitate si chiar si mai incolo!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brigaela realizezi ca nici bunicii nostri cu tot respectul n-au fost use de biserica si au venit cu ceva elemente in plus de pe la celelalte partenere, nu stiu care este ponderea si cine a facut statisticile despre incidenta bolilor de col uterin sau cancerelor la femei in conditiile date de subiect.
De altfel medicina descopera mereu alte si alte modalitati de producere a diverselor cancere nu m-as mira ca pe langa microbi bacterii virusi etc sa se descopere si o alta forma de atac asupra organismului.
Am eu asa un feeling ca nu s-a descoperit tot.La capitolul parazitoze noi am discutat putin, de-abia acum s-au descoperit paraziti in peretele uterului de exemplu, o descoperire noua si este posibil sa fie cei care participa la declansarea cancerului de col. In fine discutabil.Medicina n-a fost si nu va fi niciodata o stiinta exacta ca in matematica unde 1+1 va ramane pururi 2. In organism toate sunt in schimbare transformare, atunci cand medicina va deveni stiinta exacta nu va mai muri nimeni, plictistor, nu?

| Smarandica a răspuns:

Buna.
Are dreptate ewanjanoski! straight face
De ce sa-ti daruiesti puritatea unui oarecare cand i-o poti da barbatului vietii tale cand o sa vina timpul?happy
Atunci o sa te simti cu adevarat implinita si partenerul tau de viata o sa fie mandru de tine! O sa fie mandru ca a gasit o fata pura. o fata cuminte.in toata lumea asta plina de panarame si c... e
Nu mi-o lua in nume de rau.Asta e parerea mea.
Pa, pa

| ♥┘ℜø©ֆ¡ ┌♥┘ a răspuns:

Da cancer de col uterin

| ediii a răspuns:

Da