| Lady70 a întrebat:

Buna ziua!
Am o masina de spalat de aproximativ 3 ani. La inceput am folosit Calgon,o perioada scurta apoi nu am mai cumparat. Cam de o luna am luat iar si folosesc Calgon la orice spalare. Intrebarea mea e daca mai e de folos dupa atat de mult timp,adica daca mai curata reziduu-rile si depunerile interioare, sau pana la urma ce rol are calgonul in detergent.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Nu este niciodată prea târziu. Calgon (ca de altfel și anticalcarul mai ieftin de la altfe firme) are rolul de a preveni și de a sparge depunerile de calcar unde sunt prezente acestea.

Dacă nu vei folosi o metodă anticalcar (fie ea pudră, lichid sau bilă magnetică), rufele spălate vor începe să aibă un miros urât.