| lalala8 a întrebat:

Buna ziua
as vrea sa fac o ciorba de dovlecei cu legume, sunt incepatoare in ale gastonomiei asa ca am cautat pe net diverse retete si in fiecare am gasit cantitati diferite de bors pe care trebuie sa il adaug in ciorba.
Intrebarea mea e: voi cat bors puneti?
funda cui imi raspunde cum face ciorba si cat bors pune, dar va rog fara retete de pe net fiindca le-am vazut pe toate

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai difera de la caz la caz.
Depinde ce cantitate de ciorba faci/depinde de care bors ai poate fi de putina/cumparat/bors magic/depinde cat de acru mananci.
Eu am facut ieri, mai ales ca era vineri.
Am folosit la o cantitate de 4 kg, am pus jumatate de litru bors.
Nu imi place sa fie acru.
Borsul era din comert.
O seara bunahappy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cantitatea de borş DEPINDE de mai multe aspecte : câtă ciorbă prepari, ce tip de borş foloseşti, cât de acră îţi place ciorba, etc.

Se pune borş "după gust" - NU este o cantitate "standard" happy

Toate cele bune!

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de cat de mare e oala...
La o oala de 3-4 kg nu pun mai mult de 300 g de bors facut in casa.
De fapt totul depinde de gustul fiecaruia.Pui sa zicem o cana mare de bors, gusti, daca crei mai acru, mai pui putin.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ardei umpluti...
Cred ca astia au radar special pentru tine rolling on the floor
Sunt gagiii te toate culorile:am vazut si chinezi si de culoare(negri)

| YesorNo a răspuns:

O cana. Cam asa stiu ca pune Mama. Depinde si de cantitate.