Întrebare recomandată | RobertG101 a întrebat:

Vreau sa invat sa gatesc mancare sanatoasa si vreau sa ader stilului ovo-lacto-vegetarian si sa renunt treptat la carne. Vreau sa-mi scrieti fiecare una sau mai multe retete simple si rapide sau daca stiti site-uri de astfel de retete, dar as dori cu ingrediente comune, nu sortimente de alte origini care si asa sunt scumpe. Deja stiu cateva dar as vrea sa invat mai multe!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Introduci toate ingredientele de la raspunsurile de aici intr-o cratita mare, le fierbi 20 minute, le strecori.
Pui lapte, piper, hrean, ardei iute si miere si le treci prin mixer. Bagi in frigider pentru cateva ore.
Le servesti cand ai pofta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Paste. le poti face cu ce doresti

simple cu ulei de masline si usturoi
cu patrunjel
cu ardei si rosii
cu dovlecei

| Claudiu1905 a răspuns (pentru suntserios):

Pastele nu sunt sanatoase, deja avem painea in alimentatie, doar daca nu cumva nu-ti place painea si ai exclus-o din alimente

| CreepOrange2 a răspuns:

Si eu vreau sa fac aceeasi chestie, dar din moment ce nici eu nu prea ma pricep stiu doar 1 reteta cat de cat sanatoasa(cum ai spus si tu foarte rapida): Eu cand sunt singur acasa si vreau sa mananc ceva sanatos ma duc la Lidl si cumpar o cutie de nuggets congelata care este in jur de 10-12 lei. Si o cutie cu mix de legume, sunt mai multe dar este una care costa in jur de 3 lei si are mazare, porumb, conopida, morcov. Te duci acasa si le faci, ai pe spate instructiunile... Daca nu iti place sa prajesti nuggets atunci le poti face si la cuptor. Poate nu iti suna prea sanatos, dar asta e tot ce am. Si te asigur ca atunci cand mananci o sa ti se para sanatos, iar dupa ce termini o sa te simti fresh, legumele alea sunt destul de bogate in nutrienti, iar nuggets sunt destul de slabe in grasime. Enjoy! big grin
Funda? happy

Răspuns utilizator avertizat