| butterfly_1328 a întrebat:

Cand se rosesc ouale? Joi sau vineri?

Răspuns Câştigător
| doruletz a răspuns:

Vineri, deoarece in credinta ortodoxa, vineri a fist rastignit Iisus si vineri si-a varsat sangele pentru noi, sange ce a colorat oualele (simbolic). Exista si o pilda despre treaba asta, cum ca pe drumul Golgotei, pe unde a trecut Hristos insangerat erau niste femei cu cosuri de oua, iar la una din caderile Lui, a sarit o picatura de sange intr-un cos si a inrosit toate oualele de acolo! Pilda era mai lunga... dar... IN CONCLUZIE in vinerea mare se vopsesc oualele!

18 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Vineri happy

| sidy a răspuns:

Vinerea!
Dar depinde de zona in care sta fiecare...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Joi

daniela
| daniela a răspuns:

Joi se vopsesc ouale, deaorece se spune ca daca se inrosesc in Joia Mare, acestea se vor pastra fara ca sa se strice tot anul.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred ca ar conta, cand. De obicei, fiecare vopseste ouale cand are timp.
Si nu in toata lumea se vopsesc oua de pasti!

cami
| cami a răspuns:

Cred ca depinde de regiunea din care faci parte...nu ai auzit, "cate bordeie atatea obicee"!hee hee

tundenana
| tundenana a răspuns:

In Vinerea mare!

| mioara a răspuns:

Dintodeauna se vopsesc ouale joi pentru ca tin un an

| alexam a răspuns:

Joi seara, eu asa stiu

| Sara2 a răspuns:

Eu stiam ca joi... dar o vecina mi-a zis ca vineri acum ca e joi ca e vineri nu cred ca e asa de important...tot e inainte de pasti

Janina
| Janina a răspuns:

Vineri

| yoanna73 a răspuns:

JOI

| jani a răspuns:

Cand iti permite timpul!

| Misterious a răspuns:

Vineri.Joi a fost vandut... iar vineri cand a fost pus pe cruce sangele ce i-a cazut de la picioare in cosuletul cu oua le-a inrosit...no happy lumea mai face si joia ouale cred ca din pricina asta esti debusolata...pentru ca nu au timp vineri.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca joi- din cauza asta se numeste Joia mare; am cautat si am gasit:
http://kosmin.net/tag/joi-mari

A ...sau sambata....am uitat sa scriu :)
De obicei se fac joi dar mama de ex le vopseste sambata :)

| miry a răspuns:

Mie mi-a zis mama ca in joia mare, deci joi

| smenaru a răspuns:

Joi dupa apoi

| bucataria_net a răspuns:

Categoric joi happy