| DRINKandSMOKE a întrebat:

Care e cel mai bun mod de a prepara ardeii kapia pentru la iarna?

Răspuns Câştigător
| VladimirPutin a răspuns:

- 1 kg. ardei capia copti, curatati si cantariti
- 150 ml. otet
- 50 g. zahar
- 2 lingurite boabe de mustar
- 1 ramurica telina
- 1 foaie dafin
Se aleg si se spala ardeii
Se coc si se presara cu sare groasa; se lasa cateva minute acoperiti cu un capac (asa se decojesc mai usor)
Se decojesc si se desfac fasii (eu am reusit sa-i las jumatati)
Se curata foarte bine de samburi, fara insa sa-i clatiti cu apa (etapa asta am crezut ca nu se mai termina tongue)
Intr-o craticioara se fierb in clocot pret de 2 minute otetul, zaharul, semintele de mustar (mi le-a adus mami din Danemarca, in amestec cu alte chestii tongue ...foarte puternic aromate) foaia de dafin si telina