| Gustos.ro a întrebat:

Care erau dulciurile care va placeau cel mai mult cand erati mici?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Inghetata polar! Cat de buna! Ciocolatelele acelea mici, rotunde cu imagini din desene animate pe ele>scufita rosie, lupul...nu mai stiu exact...erau delicioase... Gumitele Turbo (mare colectie de abtibilde! happy ) Boamboanele Topi-Top pe bat..., dropsurile cu diferite arome...( care mi-au cam distrus dantura sad ), eclerele si fondantele (care imi plac si acum)..., piscoturile cu serbet de zmeura... si daca nu am uitat ceva. cam astea mi-au indulcit papilele in copilarie...

115 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CELE MAI FRUMOASE CLIPE ERAU ATUNCI CAND MA APROPIAM DE CASA(LA BLOC), CAND MIROSEA PE HOL A VANILIE, STIAM CA MAMA MEA FACU-SE CEVA DULCE. ERA O PRAJITURA CU BRANZA DE VACI SI STAFIDE. PARCA SIMT SI ACUM MIROSUL DE ATUNCI.MAMA MEA FACEA IN FIECARE SAMBATA, PRAJITURA.ACUM SI EU FAC LA FEL, AM MOSTENIT-O! SI- MI PLACE FOARTE MULT LA BUCATARIE! FAC ACUM CE-MI PLACEA, ATUNCI, IN COPILARIE: ADICA: OREZ CU LAPTE SI CU SIROP DE FRUCTE PE DEASUPRA, SAU GRIS CU LAPTE SI CU FRUCRE DE PADURE DIN DULCEATA TOT DE MINE FACUTE, SAU CREMES(EXACT CA-N COPILARIE) SAU DOBOS(CU FOI FACUTE TOT DE MINE) TOT ASA STIUTE DIN COPILARIE. IMI PLACEA FOARTE MULT SI LAPTELE DE PASARE, NU MAI VORBESC DE CREMA DE ZAZAR ARS SI LISTA AR PUTEA CONTINUA LA NESFARSIT. ADEVARUL E, CA DACA -TI PLACE SA MANANCI TREBUIE MUSAI SA-TI PLACA SI SA FACI.ACUM, RESPECT SI EU TRADITIA DIN FAMILIA MEA SI-N FIECARE SAPTAMANA FAC CEVA DULCE DIN RETETELE STIUTE DE LA MAMA SI NU NUMAI. CAND VREAU CEVA NOU INTRU CU INCREDERE PE "GUSTOS" SI GASESC MEREU CEVA BUN, SI IMEDIAT PUN IN APLICARE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prajiturile facute de mama si bunica, erau delicioase, acum le fac eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata si inghetata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunica mea facea o prajitura delicioasa, se numea prajitura punci...era cu rom si nuca...cu unt, ceva deosebit, probabil pentru ca imi placea mie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CREMA DE ZAHAR ARS, CIOCOLATA DE CASA, RAIOASE SI BEZELE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Savarinele, si violetele(o prajitura cum ar fi amandinele de astazi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata cu rom, bomboane cu lapte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata Moca, bomboanele Vinga, nuga, halva, halvita, trigoane din napolitane cu crema de ciocolata.....ehei, unde esti copilarie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inghetata si rulourile cu crema de cacao super delicioace facute de mamica mea draga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prajiturile facute de mama:alba ca zapada, bezele, cornulete, covrigei si din cele care se gaseau pe ici pe colo ciocolata scufita rosie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mica i-mi placeau bezelele, ciocolata Pitic, nuga etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea mea, ciocolata cu rom era fruntea, precum si ciocolatelele alea rotunde, cu scufita rosie nu mai stiu cum se numeau... apoi in top erau ciocolatelele acelea chinezesti, mici patratele aurii... mici bijuterii ...ca dulciuri de casa, imi aduc aminte ca domnul chech domnea in fiecare sambata dupa-masa... poate par desueta, dar pareau cele mai cel...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata de casa, placintele, gogosile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cornulete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Batoanele acelea de vanilie(parca erau 4 lei pe atunci). mai erau si de capsuni, de fistic, dar cele de vanilie erau cele mai bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din comert: prajitura cartof si inghetata Polar
acasa: cozonacul facut de bunica mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BATON DE LAPTE PRAF

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Savarinele si amandine. Mai tarziu papanasi. E valabil si azi, nu numai cand eram mica. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata Carpati si Bucegi (umplutura semana cu rumegusul... dar era buna, probabil), mai era o ciocolata cu lapte si alune, cu un trandafir desenat pe ambalaj, costa 7, 50 lei (voarte vechi, prin 1965), napolitanele CARMEN, in pachet "gigant", nelipsitele Eugenia (65 de bani pachetul, dar se vindeau si la bucata, adica 35 bani jumatate...).
Si "painea cu zahar": eu aduceam cozonac si faceam schimb cu acesta paine udata cu apa inmuiata in zahar (un deliciu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata de casa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Napolitane KouKou Roukou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Galustile cu prune, merele la cuptor, papanasii cu dulceata. Delicii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clatite cu fineti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cati dintre voi a mancat gulcoza, candel. Erau nebunie.Imi mai amintesc ca ne facea bunica un anumit tip de aluat pe care il numea cocean batut deoarece il invartea pe un cocean ce porumb. Era o nebunie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va aduceti aminte de cornurile cu frisca? inca le mai caut prin cofetarii... dar frisca adevarata (nu cea "vegetala") a disparut, din pacate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mascota, hamburg, drajeuri de ciocolata cu arahide, inghetata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clatite cu nuca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prajitura mascota, Inghetata creion, TEC-urile, ciocolata de casa cu alune facuta de matusa mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingetata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inghetata polar