| MariusDeejay a întrebat:

Care este diferenta intre emisunile de gastronomie masterchef si top chef?

7 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Masterchef are drept concurenti amatorii( concurentii nu sunt bucatari profesionisti, cu diploma, au ca pasiune gatitul).
TopChef merge pe alt tip de concurenti, profesionistii( concurentii au pregatire corespunzatoare, lucreaza in domeniul gastronomiei).
La noi s-a aplicat principiul "Incurca-i Drace!" ca nu prea se simte diferenta intre cele 2 emisiuni, avem amatori cu aere de mari profesionisti dar si profesionisti care se poarta ca niste diletanti si, peste toate astea, avem si intr-o parte si in alta producatori tv. care ar face orice pentru un pic de conflict, de aia au "lasat" la preselectii si cate un scandalagiu, sa fie sare si piper dom`ne, in detrimentul bucataritului.

Mai sunt cateva diferente, dar sunt secundare( posturi diferite unde se difuzeaza emisiunile, premii diferite care se acorda, logo-uri diferite etc.)

| αɴι28 a răspuns:

Pff,nici una...

| larisalary12 a răspuns:

Masterchef e mai ok decat top chef si diferenta e intre probe, atat

| Druica20adi a răspuns:

Diferenta de audientabig grin

| Druica20adi a răspuns:

Tine de subiectivitatea fiecaruia.

| Druica20adi a răspuns:

Cei de la Masterchef regizeaza foarte bine efectele ce tin de atmosfera, de divertisment, de scenografie, carisma prezentatorilor, succesiunea momentelor, etc...

| qAntidot a răspuns:

In primul rand emisiunele de gastronomie te invata cum sa gatesti diferite preparate, pe cand MasterChef sau TopChef este o competitie de gatit, unde oameni gatesc ce stiu ei mai bine si nu iti explica felul de mancare preparat.

Sper ca te-am ajutat Funda :3