| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt regulile de baza inte-o bucatarie? Ma refer la mancare. Ce ar trebui sa stie sa faca orice bucatar incepator?

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

1. Sa te speli pe maini
2. Sa speli toate legumele/fructele
3.Trebuie sa gusti mancarea, mai ales daca esti incepator, ca sa nu exagerezi cu sarea sau sa nu fie prea putina.
4. Cand nu stii cate ceva intreaba pe cine ai in preajma, mama, soacra, sau cauta pe net.
5. Sa ai toate ingredientele cumparate atunci cand te apuci de o reteta.
In rest, urmezi reteta sau mai improvizezi.

| MgdDroopy a răspuns:

Dacă prajesti pește să ungi tigaia cu lămâie înainte sa pui uluiul. Nu mai miroase :-)
Dacă se arde mâncarea în cratiță, nu dispera si nu o arunca! Schimba in alta cratiță fara sa aduni toata arsura. Si continui operatiile.
La orice prajitura sa pui un praf de sare.
Daca nu ai morcov pentru ciorba folosește ol ingurita de zahar.
Ceapa taiata sa nu o ții in frigider mai mult de cateva ore
:-)
Si cumpara-ti o carte de bucate. Cu o introducere in acest domeniu si cu mici trucuri.

| nico097 a răspuns:

Sa ai ingredientele de baza, ca vorba aia nimeni nu s-a nascut invatat si din greseli invatam, eu cand am facut prima ciorba toata lumea a spus ca e delicioasa da de unde era groaznica.

| bcalex96 a răspuns:

In primul si primul rand PASIUNE daca faci chestia asta de nevoie nici o data nu o sa fie bine, esti bucatar numai daca ai pasiune pentru bucatarie.Inepe sa studiezi carti iti trebuie si putina teorie nu numai practica si in plus meseria asta "se fura".happy