| ali32 a întrebat:

Cate grame intra intr-o lingura?

Răspuns Câştigător
| Valentina a răspuns:

Depinde de volumul si densitatea substantei pe care vrei sa o pui in lingura. De exemplu, daca pui faina, intra cam 20 de grame faina si 30 de grame de zahar.

13 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Depinde de lingura, de obicei intra 25 de grame; depinde si de produs, faina - 25 grame cu varf

| NoName_9903 a răspuns:

15 g faina sau 20 g zahar

| 1942 a răspuns:

Intr-o lingura mare de supa plina intra urmatoarele cantitati:
-25 g faina
-25 g smântâna
-25 g zahar pudra
-30 g zahar tos
-25 g nuci macinate
-25 g unt din camera
-30 ml ulei

| 1spiridus a răspuns:

Depinde de lingurawinking eu am un serviciu de tacamuri cu doua dimensiuni la linguri si furculite, pe care s-o folosesc? Cantarele de bucatarie sunt atat de ieftine, incat se merita investit intr-unul si atunci vei putea afla cu exactitate dreutatea diverselor produse folosite frecvent in bucatarie folosindu-ti propria lingura happy

| anamaria_8127 a răspuns:

depinde de aliment. Zahar tos intra 30gr, zahar pudra 35gr. faina 25gr, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

daca vrei sa masori lichide, masori in ml – 20 ml -lingura (apa, lapte, rom, suc, etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 gr ulei cat este in mililitri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O lingura de faina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faina-20g
zahar-30g

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suuper, mersi de ajutor happy

| Arina_jolie a răspuns:

Uite aici un minunat ghid practic al masuratorilor (in josul paginii) : http://gospodini.blogspot.com/2008/10/masurarea-ingredientelor.html