| radueliza a întrebat:

Ce compozitie are laptele?

Răspuns Câştigător
| marta31 a răspuns:

Structura clasica: multa apa, grasimi saturate, ceva proteine si lipide, urme de vitamine si minerale.

8 răspunsuri:
| sidy a răspuns:

Laptele este folosit în alimentatia omului înca din timpuri stravechi.
Datele asupra cresterii animalelor si implicit folosirea laptelui au fost lasate de pe vremea sumerienilor cu 3100 de ani î. H.

Compozitia chimica:
- substante proteice 3.4 % (vaca); 4.2 % (capra); 6, 7 % (oaie).
- glucide 4.5 % (vaca); 4.6 % (capra); 5 % (oaie si bivolita)
- substante grase 3.5 % (vaca); 4.1 % (capra); 6.8 % (oaie); 8.2 % (bivolita)
- saruri minerale 7.8 ‰
- vitamine
- enzime

Proteinele sunt formate din:
- cazeina 80-85 %
- lactoalbumina 10-12 %
- lactoglobulina 5-8 %

carla
| carla a răspuns:

Compoziţia laptelui variază mult între diverse mamifere. Laptele uman, de exemplu, conţine multă lactoză, principalul zahar al ei. Spre deosebire de acesta, laptele de vacă conţine mai puţin zahăr şi mai multă grăsime. Laptele de vacă este compus din 3, 5% grăsime, 8, 5% solide din lapte şi 88% apă. Proteina principală (80%) este caseina. Laptele anumitor mamifere, printre care vaci, oi, capre, bivoli şi cai este colectat pentru a fi consumat de oameni, fie direct, de obicei după pasteurizare, fie procesat în produse lactate precum smântână, unt, iaurt, îngheţată sau brânză.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde foarte mult de "sursa" - fiecare mamifer are un lapte specific (mai gras, mai dulce, mai acru, mai alb, etc). De exemplu, laptele de om e mai gras decat cel clasic de vaca, insa sunt si vaci in New Jersey care dau lapte fosrte gras (cca 7%).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptele contine neinumatate grasimi apa proteine vitamine si minerale. laptele este cel mai bun ambient dupa ce mananci ceva parejit sau facut la gratar

| clau44 a răspuns:

Laptele de bivolita are putin colesterol si este bogat in proteine!

| Otilica a răspuns:

Laptele e "facut" din apa (80-90%), glucide (lactoza si galactoza), proteine(2, 5%- 4%), minerale (printre care, calciu!), vitamine (A, D, C, E) si lipide (intre 3, 4% si 7, 5%). Suna sanatos, nu?

| alexa129 a răspuns:

peste 100 de substante nutritive necesare vietii omului(20 aminoacizi, peste 10 acizi grasi, 4 feluri de lactoze, 25 vitamine, peste 45 elemente minerale, proteine).