| Andreea7000 a întrebat:

Ce fel de vopsea este vopseaua de pe băncile din parc? Am citit ca exista mai multe feluri, precum lavabila, pe baza de ulei etc.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Mai nou sunt lacuri poliuretanice pe baza de apa pentru exterior.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ar fi lavabila, după ploie, salut vopsea!

| Lostlyric a răspuns:

Cu protectie funcigida, insecticida si impotriva umiditatii. Posibil un strat de lazura peste care vine cu un strat de email. Iar cadrele sunt din vopsea pulbere, cu aceleasi proprietati ca lazura.

| DoarEuLeo a răspuns:

Bancile nu se dau cu lavabila. Se foloseste un grund pentru a proteja lemnul de umezeala ca sa reziste mai mult peste care se vine cu un start de lac, lazura. Eu am folosit grund Silber Aqua si Aeria Aqua Lazur. Grundul se aplica dupa o buna slefuire a lemnului. Lazura este recomandat sa se dea in doua straturi.