| dudu_4306 a întrebat:

Ce inseamna "Cream of tartar" si de unde as putea cumpara asa ceva. Stiu ca se foloseste la mancare.

Răspuns Câştigător
| carmen_9743 a răspuns:

Este vorba despre sos tartar pe romaneste, gasesti gata preparat in sticlute in hipermarket-uri. Eu il folosesc la fripturi

| MariaMona a răspuns (pentru carmen_9743):

Nu este corect.

| Alexandra_Ruxandra_1980 a răspuns (pentru carmen_9743):

Gresit

| P4N a răspuns (pentru carmen_9743):

Gresit

12 răspunsuri:
| lost.in.rain a răspuns:

Crema de tartar este numele comun pentru hidrogen formă de tartrat de potasiu, o sare de acid care are un număr de utilizări în gătit. Ajuta in mod special la stabilizare si da volum albusului de ou batut. Se foloseste la bezele, la checuri. Este sub forma de cristale albe, asemanator bicarbonatului de sodiu.
Nu stiu insa de unde poate fi cumparat. Intreaba la o cofetarie, pentru ca sigur folosesc asa ceva.

| rael a răspuns:

Cream of tartar poate fi inlocuit cu sare de lämaie sau otet in unele retete, dar este de fapt bitartrat de potasiu (o sare acidä) ca substantä chimicä si rezultä ca si precipitat in procesul e fermentare/imbätranire a vinului, dupä care este supus rafinärii panä la o pudrä albä.
( de pe www.vulpeabucatar.com)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este carnea din care se face biftec tar tar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul castigator este gresit, cele doua de mai jos sunt corecte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt cream of tartar este sare de lamaie

| P4N a răspuns (pentru anonim_4396):

Sare de lamaie e acidul citric, e altceva decat crema de tartar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti la Mag Cocor la subsol, este un mag cu mirodenii de calitate, englezesti.

| Ilie_Carla_1967 a răspuns:

E336ii este un aditiv alimentar ce se mai numeşte şi bitartrat de potasiu sau crema de tartar. Se foleseste des in bucatarie, cu multiple intrebuitari. Ar trebui sa se gasesca in farmacii.