Întrebare recomandată | LifeEndsWithADream a întrebat:

Ce mancare mai sanatoasa as putea sa imi iau cu mine la scoala in afara de sandwich-uri sau cornuri? M-am saturat sa manc acelasi lucru in fiecare zi

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Fructe proaspete,salata cu ce legume iti plac tie,iaurt,jeleu din fructe facut in casa,prajituri/placinte/creme facute in casa,ou fiert,nuga,alune/migdale/nuci, biscuiti dietetici sau Belvita, batoane de cereale simple sau cu fructe, eventual in ciocolata, cereale integrale.

34 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
in afara de fructe si cereale nimic nu e natural..ai putea cumpara lapte natural si sa il pui la prin, asa ai putea sa iei cu tine lapte prins in loc de iaurt cumparat.
O zi frumoasa sa aihappy

mira
| mira a răspuns:

Incearca sa prepari cate o tava de placinte cu fructe, branza sau legume.Esti asigurata pentru o saptamana.

| Minks a răspuns:

Fructe, lactate, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Un iaurt, fructe.
Te pup!

| xDr0gs a răspuns:

Poti sa iti faci o salata.Iti dai bucatele mici de sunca adaugi branza, ceapa, porumb, bucati mici de paine dupa care pui otet si amesteci.

| lizy12iul a răspuns:

Ai putea sa iti iei fructe si legume, ca nu e asa mare scofala e mult pana vine unu si dupa aia vezi 10 a 2a zi

| AdycuThebest a răspuns:

Niste fasoleehee hee

| dodo1530 a răspuns:

Ce zici de un mar? Mai sun niste chestii din grau expandat si cu clazura de ciocolata sau iaurt (sunt delicioase si sanatoase)

| Densis a răspuns:

Biscuiti belvita eventual un baton de cereale fitness,covrigi "Brasoveni" cu susan (chiar tin de foame", iaurt cu cereale Activia, un mar, o portocala, o banana sau poti cere la magazin o gustare de "post" happy Multa bafta!

| acidickiddo a răspuns:

Cornurile cu ciocolata sau cu ce or mai fi si sandwich-urile nu sunt sanatoase deloc.Iti poti lua un baton Fitness,batoane cu cereale integrale,batoane cu fibre si proteine, un iaurt cu cereale integrale. Ceva consistent nu inseamna neaparat sandwich, doar pentru ca are o bucata de carne, o frunza de salata si o felie de rosie. Daca ai cantina la scoala, iti poti lua si niste salate cu ton, piept de pui.Depinde ce preferi.

| LauraM01 a răspuns:

Ia-ti fructe[mar, banana...]

| corbeaioanagabriela a răspuns:

Ciocolata, sau poti sa iti ei croco sau cipsuri depinde de gustul tauhappy

| LifeEndsWithADream explică (pentru corbeaioanagabriela):

" mancare mai SANATOASA" am intrebat laughing

| MMihai a răspuns (pentru LifeEndsWithADream):

Teoretic ai putea lua la școală orișice care se poate mânca, dar în practică nu este așa.
Adulții își iau la muncă cam orișice, în funcție de specificul muncii care o depun, și de locul unde muncesc.
La școală sunt copii care sunt proști și tâmpiți, și comentează aiurea.
La uzine și la birouri adulți au niște locuri unde să își țină niște lucruri personale, dar la școli copii nu au așa ceva în școli.
Nici nu ai nici posibilitatea fizică, să te speli pe mâini, în școlile românești, la sfârșitul pauzelor.

Deci poți lua iaurt, smântână mai subțire, ciorbă, supă ( fără „animale"=legume, carne cu oase, paste făinoase, etc ),=deci numai partea lichidă, în sticle de plastic cu dop de 1/2 l, și în stânga ții sticla și în dreapta felia de pâine, din care muști ).

Nu poți să îți aduci alimente cu mirosuri specifice puternice, ca să nu pută a mâncare, în timpul orelor.
Nu poți mânca ceapă, usturoi șamd.

Dacă ai recipiente din plastic foarte etanșe, gen borcane, poți să îți aduci diverse, mai moi sau mărunțite foarte bine, pe care să le mănânci cu lingura.

Poți să ai sandwich-uri teribil de diverse, cu bucățele de carne fiartă, care nu pute, cu felii de roșii, ardei, castravete, etc.

Practic poți să îți aduci orice, la școală, care se mănâncă, dar care nu pute, și nu murdărește.

La liceu și la gimnaziu, aveți pauze mici de 5-10 minute, în care mai puteți mânca și voi câte ceva, care nu pute și nu murdărește.

Carnea fiartă este mult mai sănătoasă decât mezelurile cu E-uri, și are un miros, care nu este deranjant, că aproape că nu miroase de loc.

Nu poți să aduci carne fiartă cu oase, că te murdărești pe mâini, trebuie îndepărtate oasele și făcută bucățele mici de acasă.
Etc

| corbeaioanagabriela a răspuns:

Fructe, si poti schimba la sandwich alta specializare de ex:Salata, maioneza si snitel.

| Sorrynel a răspuns:

Pai ai putea sa-ti faci gustari cu fructe cum e asta http://www.culinar.ro/......1/2/26482/
Sau o salata de fructe (poti folosi ce fructe ai prin casa, mai poti adauga si frisca daca vrei, o poti pune intr-o mini-caserola) http://www.culinar.ro/......1/2/23000/
Mai poti sa-ti iei un iaurt de baut sau sana in care poti pune seminte de in sau diverse fructe sau cereale.
Sau daca vrei poti sa faci niste clatite de ovaz (folosesti faina de ovaz, sau ovazul propriu-zis care-l pui intr-o rasnita electrica si il folosesti in locul fainii normale), de preferat ar fi sa folosesti o tigaie in care nu trebuie pus neaparat ulei, in care sa nu se lipeasca clatitele, apoi le poti umple cu fructe, salata de fructe, sos din fructe, etc.
Sau clasicele iaurturi "Mic dejun" de la Activia sau alte firme.
Sper ca te-am ajutat!

| crazydubstepmix a răspuns:

Covrigi de la Boromir laughing

| vladuut a răspuns:

Iati su la scoala niste alimente precum, mar.pufuleti.covrigi..ceva de la patiserie..mai proaspat

| sunshine15 a răspuns:

Covrigi, Fructe(mar, portocala, banana,...) Poti sa iti iei un iaurt Sana de baut. Eu mananc multa ciocolata dar nu e chiar sanatoasa laughing

| Rruxyy a răspuns:

Eu cand eram la scoala obisnuiam sa imi pun intr-o caserola salata sau fructe. Imi mai puneam cu mine iaurt.

| Costea_Mihai_1994 a răspuns:

Fructed:mar; banana; portocale.
Lactate:iaurt, lapte.
Granule:batoane cu cereale
Sau banane trase'n ciocolata; biscuiti

| Pasaredenoapte a răspuns:

Biscuitii, pufuletii, nuga.

| ImStillDead a răspuns:

Pai eu in fiecare zi stau pana la 4 la scoala, cu program prelungit...
Eu imi pun la scoala de dimineata strudel cu mere sau visine, ba imi iau o placinta de la magazin...
Mai tarziu imi iau din geanta ce mi-a pregatit mama acasa(salata, macaroane etc) (le am in caserola).
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| snd9999 a răspuns:

Se poate de luat placinte, chifle diferite sau biscuiti

| BeBeAdE a răspuns:

Un borcan de ciorba cu nsite paine.

| DeyDancer a răspuns:

Ce zici de fructe, covrigithinking Eventual chiar si un iaurt.

| cristianblechix a răspuns:

Niste salata la caserola, fructe, legume.

| Delfina a răspuns:

Ai putea manca cozonac, si apoi un mar sau ceva sanatos ca desert. happy.

| AlexMihai444 a răspuns:

Paii...sa iti iei niste biscuiti cu iaurt, sunt deliciosi! Incearca.

| Vladutzx97 a răspuns:

Ai putea sa iai niste fructe